| YourFriend a întrebat:

Hey TPU!
Cred ca ma cam "paşte" o raceala. Astazi mi-a curd nasul toata ziua si ma ustura gatul.
Cam ce as putea face sa nu racesc ca nu vreau sa lipsesc de la scoala crying

Răspuns Câştigător
| dya333 a răspuns:

Sa ai grija de tine si sa te imbraci bine, destul de gros astfel incat sa nu-ti fie frig deloc.Consuma de asemenea bauturi foarte calde iti vor face bine la gattongue

| ContesaSiContele a răspuns (pentru dya333):

Dya 333, eu cred cred ca virusul nu tine cont de cat de imbracat esti,nu racesti defalt din cauza la frig,,din cauza asta poti face o raceala la plamani,nu simpla raceala sau gripa care este cauzata de un virus. daca avem sistemul imunitar bun,asta datorita alimentatiei noastre nu cred ca mai racim.(am in clasa pe cineva care sta mereu imbracat prea gros cu toate ca in clasa este cald,zice ca nu vrea sa raceasca, si tot raceste i a raceala de la noi uneori, deci nu e o metoda ) happy

5 răspunsuri:
| ContesaSiContele a răspuns:

Consuma alimente bogate in vitamina C, miere,ceai cu lamaie(pui feli de lamaie in apa si ferbi apa impreuna cu lamaia,apoi pui pliculetul de ceai ),bai locale la nivelul picioarelor cu apa fiarta si sare de bucatarie,sosete inmuiate in spirt si stat in pat la caldura,frectii cu carmol, spirt, impreuna cu medicamente scapi de raceala
si pentru a nu mai te imbolnavi poti sa iti intaresti sistemul imunitar prin aceiasi pasi sau cu vitamine speciale pentru intarirea sistemului imunitar dar e vb de vitamina c in mare parte

| Roxxette a răspuns:

Haha ce ma bucur cand sunt racita in timpul scolii laughing)

| YourFriend explică (pentru Roxxette):

Pai da... tu, dar eu sunt clasa a VIII-a si ma gandesc deja la testarile nationale si daca lipsesc de-acum de la scoala o sa pierd si o sa-mi fie reu sa recuperez...

| scumpyyy2000 a răspuns:

Buna! pentru gat ia cate doua pastile de strepsils cu lamaie in fiecate zi(dimineata si seara) si pentru curs nasul ia ibuprofen.
te asigur ca o sa-ti treaca in doua trei zile si o sa poti merge si la scoala.