| micron a întrebat:

Cu ce sa inlocuiesc painea? Vreau sa slabesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu renunta la paine, e un aliment foarte important si daca stii sa-l consumi in cu moderatie, nu te vei ingrasa.paine ingrasa in combinatie cu alte alimente.Mananca putin si des, moderat, iar dupa ora 6 incearca sa te abtii.Si fa mult sport, ca sa te mentii in formatongue

13 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Foloseste paine integrala.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dimineata cu cereale integrale(in lapte 0, 1grasimi), la pranz supele sau ciorbele merg fara paine iar la felul doi daca ai salata merge tot fara paine. Evita prajelile, carnea grasa, mezelurile, branzeturile grase. Daca totusi vrei paine foloseste din sortimentul integrala sau de secara dar nu mai mult de 2-3 felii zilnic.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti manca paine, dar sa fie bine prajita (nu palida! ), facuta cu 1-2 zile inainte!
Painea proaspata nu te satura nici daca mananci una intreaga, deci te ingrasa.

cristian
| cristian a răspuns:

Poti inlocui painea cu multe legume.
Poti folosi si fulgi de porumb.

| mioara a răspuns:

Cu mamaliga sau fulgi de porumb

| Diva a răspuns:

Cu orez expandat sau paine cu cereale

| irynna a răspuns:

Poti folosi paine integrala, neagra sau cea de secara! u alegi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu salate de cruditati si telemea rasa pe deasupra, dar nu multa!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La ora actuală cea mai recomandată pâine sănătoasă este pâinea integrală.
Conține fibre și ajută mult digestia.
Este recomandată în toate situațiile: slăbire, menținere.
Consumă 2-3 felii de pâine integrală pe zi și va fi ok.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui so inlocuesti cu mamaliga...nu ingrasa dar cred ca se poate manca la anumite mancaruri...si eu o folosesc in loc de paine si cred ca e mai buna
oricum succes

| nicolbutnaru a răspuns:

Cu nimic. Painea nu se inlocuieste, se elimina pur si simplu din alimentatie in cazul unei cure de slabire. Poti sa mai fentezi cu mamaliga sau cartofi, in cel mai grav caz cu pesmet. B-urile din paine se mai gasesc in cartofi. Dar odata cu renuntarea la paine trebuie sa renunti la sosuri, paste, prajeli, tocanite, dulciuri (atentie cartofii cu dulciurile fac ravagii)...Supele, salatele, gratarele de peste sau din pui (sa elimini pielea de pe carnea de pui) legumele fierte, orezul sunt alimente care pot sa te ajute sa slabesti. Nu uita de fructe. Merele ajuta la o buna digestie, lamaile, grapefruit-urile, portocalele, kivi, pomelo- ajuta la arderea grasimilor. Incearca un regim disociat, poti sa maninci si numai pui la cuptor, insa sa o faci pentru o saptamana. Succes.

| danubia a răspuns:

Daca nu poti renunta la paine incearca slabitul cu 250g paine pe zi (graham sau neagra) distribuit pe mesele unei zile la care poti adauga o LG de ulei de masline(pe intreaga zi ) cu care vei unge feliile de paine, la una din mese poti adauga un pahar suc de rosii sau un pahar lapte batut sau iaurt, deci poti slabi fara sa inlocuiesti painea ci folosindu-te de ea.