| qieiqpalz a întrebat:

Cum aflu ce procentaj de grasime am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Evalueaza-ti greutatea pe un cantar modern, cu analizator corporal. Gasesti de cumparat pe toate drumurile, inclusiv pe internet. De asemenea, gasesti si la unele farmacii. La mine, spre exemplu, este o singura astfel de farmacie in oras, iar o evaluare costa 5 lei.

| RAY a răspuns:

Un cantar nu poate stii cata grasime ai,e imposibil,exista aparate care trimit electricitate prin corp,astfel el poate masura nivelul de grasimi,masa musculara,apa din organism,dar mai bine este sa masori burtica,acolo sta grasimea rea,de aia trebuie sa ne ferim de grasimea abdominala, nu uita ca ea intra in jurul organelor ceea ce e de rau sau ajunge in sange ceea ce e foarte rau, imc nu e ceva sigur, in fapt oamenii de stiinta caute sa masoara grasimea abdonimala, nivelul efortului fizic, analizele de sange, pe baza acestor teste se poate vedea starea de sanatate a unui om, desigur poti trece de toate 3 si sa ai cancer

| Jigokunokishi a răspuns:

Nu conteaza. Atata timp cat arati bine si te simi bine e ok. Sau tie teama ca ai probleme cu colesterolul? Ai probleme cu greutatea?

| qieiqpalz explică (pentru Jigokunokishi):

Pai sunt gras am vreo 20 kg in plus 177 cm si 90 kg

| Jigokunokishi a răspuns (pentru qieiqpalz):

Eu zic asa. Daca ai probleme cu colesterolul sau alte alea din cauza grasimii acumulate, tine un regim, nu foooarte strict, fa sport si concentreaza-te nu pe standarde ci pe rezultatele analizalor, pe felul in care te simti tu in corpul tau si felul in care arati tongue