Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa am dintii mai albi, să scap mirosul neplacut al gurii mai ales de dimineata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de un control stomatologic iar mirosul urât poate fi de la stomac, halenă. Mergi la medicul de familie pentru asta.
Există spray de gură mentolat, pastă de dinți fructată, etc.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Foloseste o pasta de dinti pentru albire iar pe parcursul zilei mai mesteca cate un orbit

| FemeiaPisică a răspuns:

Încearcă bicarbonatul de sodiu alimentar, este recomandat pentru albirea dinților. Nu de cele mai multe ori apar rezultatele dorite, depinde și de dantură.
Apa oxigenată și apa de gură sunt folositoare dimineața când clătești gura dacă vrei să scapi de mirosul urât.

| Dayuuum a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Doamne fereste! Asa isi distruge dintii.

| Dayuuum a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Spala-te pe dinti dimineata si seara cu pasta de dinti de la colgate. Si bea mai des limonada cu menta. E foarte eficienta. Mesteca guma in fiecare zi.

| Mădă0611 a răspuns:

Gura miroase neplacut din cauza bacteriilor care exista oricum in gura si care se inmultesc singure, cam la 20 de minute, multe sunt anaerobe devil, adica mor la contactul cu oxigenul (poti sa inspiri pe gura si o sa dispara din miros). Poti folosi apa de gura sau bicarbonat de sodiu dizolvat in apa calda, iti clatesti gura si faci gargara, bicarbonatul e antibacterian; nu uita sa iti speli si limba cand iti speli dintii, faci apoi chestia cu bicarbonatul.

| PedoBarbie a răspuns:

Te speli pe dinţi şi foloseşti apă de gură şi aţă dentară.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a inventat spalatul pe dinti.

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Sa te speli pe dinti.

| AlbNegru09 a răspuns:

Buna! Ai nevoie de un control stomatologic pentru albirea dintilor. Daca te duci la un medic stomatolog iti va spune ce trebuie sa faci!

| RobbyPh a răspuns:

Sa te spelii pe dintii! Si o data pe saptamana sa te spelii cu bicarbonat de sodiu happy Succes

| Klaudya27 a răspuns:

Blend'a'mend 3D White Pearlhappy
intr-o saptamana iti albeste dintii.
dar este putin cam scump
intre 10-20 lei happy big grin
succesbig grin big grin

| rTurcoaz a răspuns:

Trebuie sa te speli in fiecare zi pe dinti, ia si tu o guma mananca un mar trebuie sa ai apa de gura la tine.:-D kiss
Funda? :-)

| Masonul a răspuns:

Spala-te cat mai des pe dinti, si cu timpu o sa-ti rezolvi aceasta problema. happy

| blacklollipop a răspuns:

Spala-te cu periuta de dinti si cu pasta de dinti in fiecare dimineata si seara (+limba) si de maxim 2 ori pe sapt. spala-te cu sare. Efectiv pui sare pe periuta de dinti si iti freci dinti ca si cum i-ai spala cu pasta.
Atentie: dupa ar fi de recomandat sa te speli din nou cu pasta de dinti sau sa folosesti apa de gura, pentru ca gustul de sare nu va disparea in 2 min. happy

| Mr098iuip a răspuns:

Spala-te pe dinti! Si da cu bicarbonat de sodiu pe dinti de doua ori pe sapt.O sa vezi ca o sa incepi sa-i ai mai albi...La mine functioneaza.winking
Si ca sa-ti miroasa mai frumos gura, mesteca orbit.Si dupa ce mananci un dulce clateste-ti gura cu apa. Orice pateaza hainele, pateaza si dintii!
Funda?

| Pop_Hit_1988 a răspuns:

Spalate omule laughing tongue noroc si sa nu omori oameni laughing

| Elv21 a răspuns:

Sa te duci la medicul stomatolog si sa iti faci o curatire generala a dintilor si evident sa te speli in fiecare zi pe dinti.

| ANDREUTADANIELA1 a răspuns:

Fie ca este vorba de respiratia de dimineata, care nu te lasa sa iti saruti partenerul pasional, sau de o halena persistenta, fiecare s-a confruntat cu mirosul neplacut al cavitatii bucale, fara sa stie cum sa-l previna sau estompeze.

Pentru unii este de ajuns un periaj si folosirea atei dentare, pe cand altii vor avea nevoie de detartraj si o curatare profesionista facuta la cabinetul dentistului, prin care sa se indeparteze placa si tartrul lipite in timp de dantura.

In mod ocazional, gura poate sa aiba un miros neplacut si din cauza problemelor gastrointestinale, ale plamanilor sau a unei infectii. Si infectiile sinusurilor sau diabetul pot sa duca la aceste simptome, conform How Stuff Works. Ce poti face pentru a scapa de problema? Iata cateva solutii:

Foloseste periuta si ata dentara

Gura ta contine milioane de bacterii, care se inmultesc cu fiecare secunda. Dintre acestea, sunt unele ce nu pot sa fie tinute la distanta. Este important sa iti mentii cavitatea bucala curata, caci resturile de mancare ramase in ea devin alimente si pentru bacterii. Spala-te de cel putin doua ori pe zi si foloseste ata dentara o data.

Curata-ti limba

Cercetatorii cred ca unele bacterii, in special cele aflate la baza limbii, aproape de gat, protejeaza de respiratia rea. Totusi, multiplicate peste masura, ele incep sa aiba un efect chiar mai rau decat suratele lor care si-au gasit alt loc in cavitatea orala.

Curata-ti si limba atunci cand te speli pe dinti, astfel incat sa indepartezi pielea moarta, resturile de mancare, bacteriile si oricare alte impuritati.

Ramai hidratat

De multe ori se intampla ca respiratia urat mirositoare de dimineata sa fie cauzata de uscarea gurii pe timpul noptii, cand este secretata o cantitate mai mica de saliva. Astfel, dimineata mergi la baie si spala-te pe dinti, foloseste ata dentara si bea apoi si un pahar de apa.

Ai grija apoi pe toata durata zilei sa ramai hidratat.

Nu te baza pe produsele mentolate

Bomboanele mentolate nu vor face decat sa acopere respiratia suparatoare, nici pe departe sa rezolve problema. Asa ca vei sta linistit o perioada, dupa care aceasta va reveni.

Este esential sa gasesti cauza, caci ea poate sa nu tina neaparat de dantura, ci de o problema in interiorul organismului, cum ar fi cauze gastrice.

Prea multe proteine sau o dieta nepotrivita

Mancarea pe care o consumi poate sa influenteze mirosul respiratiei. Probabil te gandesti doar la ceapa si usturoi, dar problema este mai complicata. Particulele de carne dintre dinti pot avea acelasi rezultat neplacut.

Dietele bogate in proteine si sarace in carbohidrati pot avea si ele acest efect, caci daca mananci mai putin de 100 de grame de carbohidrati pe zi declansezi o afectiune numita ketoza, cand metabolismul incepe sa arda grasimi in loc de zahar.

Si lichidele pot avea urmari neplacute

Nu doar mancarea lasa resturi, ci si lichidele precum cafeaua, sucurile sau alcolul. In plus, acestea iti pot schimba aciditatea din cavitatea bucala.

Daca nu vrei sa renunti la cafele si alte delicii, clateste-ti gura cu apa dupa aceea.

Foloseste leacurile naturii

In cazul in care chiar nu mai suporti respiratia urat mirositoare, ai grija la toate elementele care te-ar putea ajuta. Ceaiul verde, consumat dupa mese, este foarte indicat, el avand ingrediente antibacteriene.

Pune si niste scortisoara in el, aceasta continand uleiuri esentiale care lupta cu mirosurile urate.

Menta, patrunjelul, busuiocul, coriandrul sau mararul mascheaza si ele temporar mirosul. Clorofila, pigmentul verde din plante, le ajuta sa isi ia energie din lumina, dar este buna si pentru gura ta.

Alimente care iti pot rezolva problema

Asa cum unele alimente agraveaza problema, exista unele care o pot ameliora. Unele dintre acestea ar fi cele bogate in vitamina C, precum fructele de padure sau citricele, care omoara germenii.

Alte alimente bune sunt cele crocante, precum telina, morcovii si merele, toate pline de fibre care vor indeparta mizeria ramasa intre dinti.