| MihaiPavel21 a întrebat:

Cum fac sau ce trebuie să fac ca să nu mai dorm cu gura deschisă noaptea când mă culc? Nu-mi place asta pentru că mereu când mă trezesc perna pe care am dormit e pătată de salivă și îmi pute foarte rău gura! Ajutați-mă vă rog frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Salut!

Aceeași problema o am și eu, însă când am fost la un medic, mi-a spus ca e posibil sa fie din cauza polipilor, tu când dormi, respiri, e logic, dar, automat respiri pe unde primești cel mai bine aer, adică pe gura în loc pe nas.

O varianta ar fi sa mergi la doctor, sa te consulte și sa vezi ce îți spune și el, dar, normal polipi ar fi devina pentru ca, tu nu respiri bine sau suficient pe nas din cauza lor, asa ca deschizi gura și respiri pe gura. Polipii se pot scoate!

Alta varianta ar fi ca ești prea obosit, dar nu înțeleg cu ce afectează asta pe tine pentru a tine gura deschisa.

Eu zic sa te duci la medic, îți vei rezolva problema.

Succes

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca dormi pe spate, risti sa ai gura deschisa in timpul somnului.
Obisnuieste-te sa dormi intr-o parte. Am citit ca asta ar ajuta. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru dannyel86):

Pai dumnealui spune ca se trezeste cu perna uda. Daca doarme pe spate, pe unde ii curge saliva?
Daca doarme pe o parte, e posibil sa ude perna.
Dar e adevarat ce zici, cu gura deschisa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa iti lipesti gura cu un plasture mare. happy Dar mi-e frica sa nu te sufoci, daca nu poti respira pe nas.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

E prea mare riscul, daca e invatat sa respire pe gura. happy
Problema lui o am si eu. Dorm cu gura deschisa si ma trezesc cu ea uscata. Am citit ca acest lucru afecteaza dantura.
Am vazut pe net o masca pe care s-o tii in timpul somnului si care impiedica deschiderea gurii. Nu cred ca exista risc de sufocare cu ea, dar produsul se gaseste in afara, nu cred ca si la noi.

| armiaso a răspuns:

Doar o banuiala, dormi cumva orele necesare pentru varsta ta noaptea?
ai o stare generala de oboseala permanenta?