| anonim_4396 a întrebat:

Cum functioneaza viagra asta? O iei inainte de actul sexual si erectia are loc? Erectia are loc cand vrei tu? Cat de "sanatos" e sa iei viagra? E posibil sa devii dependent de viagra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex0297 a răspuns:

Salut!
Vigra este un medicament care creste fluxul sanguin se da si in cazul unori boli cardiovasculare dar in doze mai mici. Daca iei viagra erectia apare dupa 15 minute in caz de administrare sublinguala(forma medicamentului pe care o pui sub limba si se topeste) si 27 minute in caz de administrare orala(forma a medicamentului care se inghite) si dureaza in jur de 40 min(aceste informatiile legate de timp sunt in cazul unei persoane cu disfunctii erectile). Atentie: daca nu ai probleme cu erectia si abuzezi de viagra(iei mai multe comprimate de odata) poti ajunge in situatii foarte neplacute: priapismus(erectie prea lunga- duce la coagularea sangelui in penis daca nu ti se dreneaza de medic prin injectii in penis, daca se coaguleaza sangele in penis trebuie amputat sau poti muri), plus alte efecte care pot aparea si la doza obisnuita: lesin datorat scaderii tensiunii arteriale in diverse tesuturi si infarct miocardic mai ales la persoane mai in varsta. Plus daca folosesti mai mult timp se poate ajunge la toleranta ceea ce inseamna ca nu vei mai avea erectie numai cu viagra dupa care va trebui sa iei din ce in ce mai multa viagra pentru erectie. Ar fi bine sa nu folosesti daca nu ai probleme cu erectia, sau daca vrei neaparat sa folosesti atunci sa iei numai un comprimat la ocazii speciale, si sa te gandesti la riscuri.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu se duce mai mult sange spre penis ca cand bagi culturism, recomand ustoriul e la fel de bun

| mihai69 a răspuns:

1. E un vasodilatator;
2. Da;
3. Nu.
4. Dacă e prescrisă de medic, nu sunt probleme;
5. Nu.

| alex0297 a răspuns (pentru mihai69):

Pot aparea probleme chiar daca e prescrisa de medic deoarece fiecare medicament poate avea efecte adverse(la care nu ne asteptam). Si practic poate aparea dependenta deoarece daca este luata constant nu mai apare erectia numai cu viagra si dupa tot trebuie marita doza pentru acelasi efect, dar presupun ca nu o va folosi chiar zilnic deci nu va aparea adictia determinata de toleranta.

| alex0297 a răspuns (pentru mihai69):

Poate ar fi indicat sa inveti putina farmacodinamie si farmacotoxicologie inainte sa consideri mesajele altora eronate. Citeste putin despre mecanismele de actiune ale sidenafilului, despre tahifilaxie, despre up regulation enzimatic si despre reactii adverse.

| mihai69 a răspuns (pentru alex0297):

Se vinde oricum doar cu rețetă, deci trebuie să te vadă un medic. Dacă acesta știe că ai probleme cu „pompa" NU va prescrie medicamentul.
Nu ai probleme dacă îl iei conform posologiei și respecți indicațiile medicului și cele din prospect.
Evident că orice medicament poate avea efecte adverse, dar astea
sunt EXCEPȚII, nu apar frecvent. Așa chiar și banala aspirină sau vitamina C pot fi periculoase - hai să nu mai luăm deloc pastile că putem muri...
Poți te rog să indici un articol medical, un studiu verificat sau o sursă credibilă pentru afirmația cu „toleranța la viagra"?!? rolling on the floor mira-m-aș...

| mihai69 a răspuns (pentru alex0297):

Am citit, crede-mă...
Nu există niciun studiu serios care să fi demonstrat cu certitudine faptul că „dependența" e provocată de tahifilaxie și nu de îmbătrânirea în continuare a pacienților sau de avansarea bolilor ce au provocat disfuncția erectilă pentru care au fost nevoiți să ia viagra.

| alex0297 a răspuns (pentru mihai69):

Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11490248
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12853767
Poate ca am exagerat putin dar nu putem spune ca nu poate aparea dependenta. Si in cazul in care se ia fara reteta poate cauza probleme grave, si eu chiar nu cred ca nu se poate rezolva sa primesti viagra fara sa ai o prescriptie. Daca chiar sunt probleme cu erectia as recomanda sa ia dar daca numai de distractie nu cred ca este o idee buna. Si aspirina chiar este periculoasa pentru ca poate cauza sindromul Reye plus ulcer gastric in caz de consum cronic.

| mihai69 a răspuns (pentru alex0297):

Exact de aia am și spus că trebuie luată LA INDICAȚIA UNUI MEDIC.
Și despre aspirină am dat cu bună știință exemplul.
===
PS editat ulterior: primul studiu uită să menționeze faptul că mulți subiecți pur și simplu au ignorat apelul telefonic în al doilea an. Un alt studiu însă, de data asta asupra efectelor pe termen lung a unei operații pe prostată (care induce DE), au arătat că viagra are efect și după 5 (!) ani de la începerea administrării, fără să fie nevoie să crească doza. De aia am spus că încă NU există un studiu exhaustiv asupra acestui fenomen. Iar din ceea ce se știe, nu se poate încă trage vreo concluzie certă.

| alex0297 a răspuns (pentru mihai69):

Un alt lucru de luat in considerare este dependenta psihica care poate aparea la orice iti creeaza o stare de bine. Si chiar daca reactiile adverse sunt rare acestea exista si metoda de tratament pentru priapism e foarte dura. Nu zic ca nu sunt vinovat nu am verificat incidenta si am pus extrem de mult accent pe latura negativa a medicamentului manat de catre acest efect advers dar cred ca totusi e indicat sa stie ca exista si acest risc chiar daca medicamentul e oferit de medic.

| alex0297 a răspuns (pentru mihai69):

Daca au ignorat apelul telefonic sunt eliminati din studiu, dar procentul de oameni care au marit doza ramane acelasi. Nu stiu daca asta e studiul ca nu l-ai citat dar in acest studiu 29% nu mai raspundeau la tretament si 31% a trebuit sa isi creasca doza. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12837433
deci totusi exista posibilitatea tolerantei la viagra.

| alex0297 a răspuns (pentru mihai69):

Nu m-am uitat peste acel studiu deoarece operatiile pe prostata ar putea afecta rezultatele studiului din prisma tolerantei la viagra prin diverse mecanisme. Poate ca nu sunt destule studii pentu o pronuntare clara dar mecanismul din spatele unei posibile tolerante este explicat prin potentarea genei care determina producerea enzimei inhibate de viagra prin mecanism de upregultion, acest lucru ducand la o activare a erectiei mult mai greoaie.

| vodami92 a răspuns:

Ti se scoala organullaughing da merge numai la mosi si babe! ca nu li se mai scoala apetitul sexuallaughing