| TheToxicNightmare a întrebat:

Cum il fac pe tata sa se desparta de fumat si sa nu se supere pe mine ca ii place foarte mult si nu e bine la sanatate.Va roog mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| constantyna a răspuns:

Spune-i ca se imbolnaveste, daca nu cumva deja e bolnav de diferite boli. Fumatul este tot un drog ca oricare alt drog(dependenta, etc). Ucide lent.(Alte droguri ucid mai rapid). Fumatul face viata omului de o calitate mai "proasta" si scurteaza viata, depinde cat rezista fiecare.Arata-i niste poze cu plamani "negri" de fumator, sau spune-i ca fumatul da impotenta, etc. Nu stiu ce l-ar putea impresiona mai tare pe tatal tau!

7 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Trebuie sa fie decizia lui, ii poti spune doar ca nu mai suporti fumul de tigara si ca iti face rau. Il convingi sa citeasca o carte pana la capat, o iei de aici: http://www.scribd.com/doc/20313398/In-Sfarsit-Nefumator
Daca se hotaraste si i se pare prea greu, se poate ajuta cu o tigara electronica, alte tratamente cu nicotina sau ceai de pedicuta.

| Spintecatorul a răspuns:

Poti incerca cu plasturi cu nicotina.
http://www.eva.ro/sanatate/articol552.html

| calubalan a răspuns:

Renunta! Eu am incercat pe al meu sa-l conving mai bine de 20ani si nu am reusit... A reusit doctorul dupa ce i-a spus ca trebuie sa aleaga intre tigara si viata lui! De a doua zi era nefumator convins.

Totul tine de vointa si de constientizarea problemei!

| Frogie a răspuns:

In primul rand trebuie sa aiba el vointa de a se lasa de fumat. Daca el nu vrea, incercarile tale vor fi in zadar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit asta eu zic sa ai o discutie cu el ca nu e bine sa fumezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe `net nite videouri sau ceva despre tigarihappy, incearca, oricum slabe sanse sa-l convingi sa renunte, dar poate o mai rarestebig grin.

| bebe21 a răspuns:

Exista tigari medicinale sau plastruei in farmacie, care il poate ajuta sa se lase de fumat si cum acum se apropie 1martie ai putea sa-i faci un cadoude genu asta, numai ca ai grija ca e destul de costisitor, un pachet de tigari medicinale ajunge pana la 50de mi, da te descurci tu.Baftawinking