| Yosefin a întrebat:

Cum imi dau seama daca am probleme cu inimia?

Adica am multe simptome asemanatoare si imi este frica sa nu am vreo boala.

Printre care sufar de anxietate si (rar)atacuri de panica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la control. Anxietatea si atacuri de panica sunt boli psihice nu de la inima.

| Violleta2022 a răspuns:

Anxietataea si atacurile de panica sunt probleme legate de depresie, nu de inima. Inima ta este perfect sanatoasa!

Tu esti ipohondru si-ti induci singur atacuri de panica!
In cazul asta, ai nevoie de un psiholog sau psihiatru care sa-ti explice anumite lucruri, ajutandu-te sa treci peste psihozele si crizele de panica ori anxietate.

Posibil sa ai o carenta de vitamina B3 si Vitamina B6.
O suplimentare a corpului cu aceste vitamine, te-ar putea pune pe picioare!
Valeriana ca sa poti adormi mai usor dar si Vitamina B3 + Vitamina B6 pot face minuni la tine.

Citeste beneficiile vitaminelor B3:
http://www.csid.ro/......-11304391/
http://prodieta.ro/......cina-pret/

si despre Vitamina B6 aici:
http://prodieta.ro/? s=Vitamina+B6&x=0&y=0

Inceacra-le macar 1 saptamana si mai vorbim dupa aceea.
Nu cumpara B complex! Desi au in compozitie atat Vitamina B3 cat si B6, concentratia alor este atat de mica ca-i ineficienta, ori tu ai nevoie de:
Vitamina B3 -500mg - cate 2 pastile pe zi
Vitamina B6 200mg - cate 2 pasile pe zi
Sanatate maxima!

| OoBunnyoO a răspuns:

Anxietatea si atacurile de panica pot da uneori senzatia de probleme cu inima, insa din experienta proprie si contrar a ceea ce spun ceilalti, uneori le poti avea pe amandoua.

Iti voi spune pe scurt problema mea, ca sa vezi ca da, uneori ai dreptate, chiar si cand crezi ca iti imaginezi. Acum un an, am inceput sa am palpitatii la inima, care nu semanau deloc cu ceea ce stiam eu despre felul in care se simte inima atunci cand am un atac de anxietate sau de panica. Am fost la doctor si doctorul mi-a spus ca anxietatea este de vina, mai ales ca nu aveam alte simptome si nici nu aveam varsta respectiva. Am mers la alt doctor, celalalt doctor mi-a zis acelasi lucru. Am facut un EKG, nu a iesit nimic. Desi repetasem in numarate randuri ca nu se simte deloc ca anxietatea, mai ales ca apare in momente complet normale cand nici macar nu ma gandesc la ceva stresant si nu depun efort fizic. Dupa sapte, opt luni de investigatii, deja ma dadusem batuta pentru ca eram aproape convinsa ca totul este in imaginatia mea.

Insa, recent mi-am schimbat doctorul de familie, care dadea vina pe anxietate pentru orice problema care o aveam si noua doctora a decis sa verifice inca o data problemele cu inima. I-am zis ca am anxietate si probabil imi imaginez, insa m-a pus sa ii descriu senzatia pe care o am si ei i s-a parut ca nu este anxietate. Asa ca am avut o monitorizare Holter, care dureaza 24 de ore. Ei bine, in urma acesteia doctora a descoperit ca aveam contracții ventriculare premature. Mi-a spus ca nu este nimic grav pentru ca nu am alte probleme cu inima sau cu tensiunea, insa ideea este ca nu mi-am imaginat problemele, desi patru sau cinci doctori nu m-au luat in serios din cauza anxietatii.

Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor si sa investighezi problema. Banuiesc ca este mai greu sa iti dai seama daca este vorba de ceva serios, mai ales daca nici tu nu iti poti da seama daca este vorba de anxietate sau de inima. Eu imi dau seama destul de repede, insa nu stiu daca tu poti face chestia asta. Insa daca esti convins ca ai problema cu inima, trebuie sa le investighezi. Si sincer, chiar daca nu esti convins, nu strica sa fii sigur.

| Yosefin explică (pentru OoBunnyoO):

Am inteles. acum sunt confunz total sad faza nasoala ca nu mai am asigurare medicala ca nu mai sunt la liceu si facultatea o incep vara.

Imi poti lasa mesaj in privat sa te intreb mai multe detalii.

| ALGator a răspuns:

Diagnosticarea pentru inimă nu se face numai după simptome.
"anxietate si (rar)atacuri de panica* sunt tocmai o indicație că nu ai probleme cu inima.
Oricum, lipsesc multe indicii din descrierea ta, de exemplu ai 21, 35, 48 de ani?

| Yosefin explică (pentru ALGator):

Am 20 de ani si mentionez ca am facut sport 5 ani la rand. dar acum nu mai am timp. In ultimu timp m-am stresat destul de mult, e posibil ca si stresu sa determine problemele acestea?

| ALGator a răspuns (pentru Yosefin):

Mersi! Mai ai vreo 30 de ani pana sa pui intrebarea asta :-)

Atacurile de panica sunt nasoale dar nu sunt deloc periculoase. Panica nu e in primul rind "boala psihica".

Viata ta o va lua spre limanuri mai linistite si iti va fi mai bine. Mai simplifica-ti viata daca poti.

Răspuns utilizator avertizat
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Anxietataea si atacurile de panica pot da simptome false, ca a unor boli, in principal de inima. Nu ai nimic. Mergi la psiholog sau psihiatru.

| Lusca1995 a răspuns:

Daca nu esti un specialist, mai bine te-ai duce la un control, nu poti lasa asa la voia sortii, toti mai avem mici intepaturi, dar nu trebuie ignorate si nu strica un control din cand in cand.