| anss23 a întrebat:

Cum imi pot albi dintii natural?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Eviti tigarile,cafeaua, colorantii artificiali din sucuri si mancare si. Dintii nu se pot albi natural fara sa daunezi smaltului. Zeama de lamaie este foarte acida si ataca smaltul, bicarbonatul si sarea contin cristale foarte mici care nu se dizolva la o simpla spalare a dintilor si pot ataca smaltul.Remediile babesti nu incap cand e vorba de dantura,romanii au probleme acute,extrem de acute din cauza apei si a mancarii acide(bulion,prajeli, carne la gratar etc.)Culoarea dintilor e data genetic(in cazul in care ai grija de ei si nu sunt agresati extern)Spala dintii dupa fiecare masa si mananca fructe cu pulpa dura. Evita citricele, au foarte mult acid(cand bei o citronada este indicat sa o bei cu paiul pentru a nu avea contact prelungit cu dintii)

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da este bun,pui acel praf pe periuta de dinti si te speli cu bicarbonatul cum te speli cu pasta,mai este buna pentru albirea dintilor si sarea de bucatarie, acelasi procedeu, sau zeama de lamaie. Nu dauneaza cu nimic.

| starmaker a răspuns:

Periaj profesionist la stomatolog si bicarbonat de sodiu cand te speli pe dinti.

| sonia_9356 a răspuns:

laughing Dintii nu se albesc de la pasta ci de la intretinere cea mai buna pasta de dinti este Colgate happy