| Jejjsg a întrebat:

Salut, am si eu o întrebare, hepatita A este contagioasă, te poti infecta prin saliva sau contactul pielii cu o persoana infectată? Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, Hepatita A este contagioasa!

| Fatamuntilor a răspuns:

Hepatita A este contagioasa!

| StoicAnalysis a răspuns:

Este foarte contagioasa. Stai departe de ea ca de ciuma.

| Lupică27 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Mai citim si noi sau facem doar pe desteptii?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Nu inteleg la ce anume te referi?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Lupică27):

Mai citim Lupusor!
uite aici
https://www.reginamaria.ro/......ie-sa-stii
am avut hepatita A, nu stiu cum am luat-o, dar i-am dat-o si nepoatei mele cu care am fost mereu in contact.
Recuperarea pentru mine au fost usoara un an am luat medicamente si am avut regim, dar alti cu care am fost in salon a fost mai nasol.

| Lupică27 a răspuns:

Nu, hepatita A nu se ia si pentru cultura ta generala nici-o hepatita nu se ia prin saliva si contact cu pielea.