Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum pot renunta la tigari? Este un viciu urat si nesanatos de care vreau sa scap! Ceva sugestii, sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Stiu ca e greu sa te lasi de acest obicei pentru ca si fiul meu se chinuie sa il lase, a observat ca de cate ori fumeaza, ii este rau, a fost o perioada cand a lasat tigara, dar anturajul si lipsa ambitiei a facut sa practice iar acest "sport"...eu ca mama, am fost si sunt alaturi de el si ii explic ca nu e benefic organismului sa ii dai ceia ce organismul respinge.a fost bolnav vreo saptamana si eu i-am zis asa.
Daca tu tii la viata si sanatatea ta, te vei lasa de fumat (pentru ca si el a zis ca ii e rau de cate ori fumeaza) daca nu tii la viata ta. faci ce vrei, astazi are 14 zile de cand nu mai fumeaza si a zis ca nu ii mai trebuie...acum sa vedem si cat va fi adevar, cat pacaleala..deci cred ca si tie iti este benefic acest "mesaj"
cu vointa si incredere in tine, sper sa treci cu bine si sa te lasi de acest "sport". pune zilnic banii deoparte care erau pentru tigari si vezi la sfarsit de saptamana/luna cati bani aduni.
O zi minunata sa aihappy

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Numai daca ai vointa si ambitie poti sa renunti usor la ele, daca nu le ai poti sa incerci orice pentru ca tot la tigari ajungi

| horia2012 a răspuns:

Descarca cartea asta:
http://chisinau.ch/Lasa_fumatul/AllenCarr-InSfarsitNefumator.pdf
O poti salva cu "save as"

| SoreMihalacheSorina a răspuns:

Doar intr-un singur cuvant pot sa-ti zic. iti trebuie "vointa"nimic mai mult, fa-i sport......DEci doar cu vointa, gandeste-te la viata ta, ca cu cat fumezi mai mult cu atat poti muri mai repede! SUCCES!

| alexandru1andy a răspuns:

Fumeaza imitati din acelea de espozitie