| HotinAlexandra a întrebat:

Cum pot sa imi fac umeri mai ingusti, am umeri extrem de lati, un spate oribil, si sunt fata, am 1.61, 46 kg, inainte aveam 56 kg, exista exercitii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La inaltimea ta esti prea slaba si de aceea se par umerii mai lati.
Ia inapoi cei 10kg ce ai dat jos si vei arata mai bine (mai ales daca faci si un pic de sport (inot, tenis de camp).

| Violleta2022 a răspuns:

In general, oasele NU se pot micsora, ca atare este imposibil sa-ti faci umerii mai ingusti, dar poti face exercitii masive pentru fund si pulpe, ca sa le dezvolti depunand muschi pe ele si atunci umerii nu vor mai parea atat de lati si disproportionali cu restul corpului.
Veiz pe internet exercitii pentru fund si pulpe/picioare, ca acolo trebuei sa lucrezi tu masiv.

| dullcat a răspuns:

Nu exista exercitii, iar ce spui aici este foarte subiectiv. Daca silueta ta este de tipul triunghi inversat, cu umerii lati, nu ai ce face.Eu cred ca esti perfecta asa cum esti.Stii ca multe modele au umerii lati, nu? Totul tine de perspectiva ta, sa folosesti trasaturile corpului pe care le ai astfel incat sa fie in folosul tau, sa te avantajeze, nu sa te traga in jos.

| VoidEternal a răspuns:

Ai umerii așa pentru că ești "fata".

| RoCkKiD a răspuns:

Nu poti sa ii faci mai ingusti dar cred ca problema ta estetica are treaba cu slabitul. Din moment ce s-a dus din grasime probabil fundul s-a micsorat deci umerii ies mai tare in evidenta. Inainte aveai forma de clepsidra iar acum a disparut partea de jos. Din pacate nu ai ce sa faci, exercitiile nu o sa puna destula masa musculara pe fund cat sa compenseze pentru kg pierdute.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu poti sa-ti faci umerii mai ingusti. Cu asta te-ai nascut, e ceva genetic. In schimb, poti sa iti maresti volumul fundului. Sa para putin mai mare decat umerii.

| TheGentleman a răspuns:

Operația estetică. Mă gândesc că din moment ce poți deveni mai scund prin scurtarea picioarelor, mă gândesc că se poate face și ceva similar

| VoidEternal a răspuns (pentru TheGentleman):

Cam cum? Ce scurtezi? Vreo 7-8 perechi de coaste? Claviculele? Scapula? Sternul? Ce măcelar crezi tu că ar face o operație de genul asta?

| adryang78 a răspuns:

Înotul este cel mai bun sport pentru un corp dezvoltat armonios.