| gomen a întrebat:

Cum pot sa scap de acnee/coșuri?
Am încercat tot ce e posibil si am folosit ce mi-au prescris medicii si degeaba. Am 14 ani.
Am încercat recent niste măști si m-au ajutat cat de cat, doar că încă se văd pe față dar când le ating nu le simt. Doar pe bărbie si pe frunte le simt, in rest, pe obraji, nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zurelin a răspuns:

Ai 14 ani, trebuie sa fie acolo, o sa iti dispara pe la 17~18.
Spalate pe fata, nu foarte des caci se va usca pielea atunci, o metoda buna pentru asta este sa iti pui un prosop cu apa calda pe fata ( nu fierbinte) pentru sa zicem 30 sec, si dupa sa te speli cu apa rece, astfel porii ti se inchid si nu mai intra praf etc.
Cremele mastile si tampeniile astea te pot ajuta putin, dar nu te vor ajuta sa iti treaca definitiv deoarece sunt facute in asa fel, sa le tot cumperi sa te dai cu ele, daca te-ar trata ar pierde clientii, parerea mea ca nu sunt bune de nimic, decat sa te dai in continuu cu ele, mai bine astepti.
A da, nu le sparge, lasale sa traca

7 răspunsuri:
| Atotstiutorul a răspuns:

Daca esti fata anticonceptionale
daca esti baiat operatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul medic adevarat e timpul.

| nene14 a răspuns:

Pai dermatologii mai prescriu si antibiotice...prousele gen geluri si etc nu o sa iti faca acneea sa dispara...

| IonutMirel111 a răspuns:

Salut. Exista niste ustensile speciale pe care ti le poti comanda de pe ebay. Eu am dat comanda si am auzit ca sunt foarte bune, indeparteaza cosurile eficient. Nu stiu daca le poti gasi si in ROmania

| EBP23434 a răspuns:

Un remediu natural pe care il folosesc si eu este malaiul. Ia niste malai in mana, dar inainte trebuie sa te uzi in zona cosurilor, si incepe sa te freci cu acesta.

| Adry05 a răspuns (pentru EBP23434):

Serios? Malaiul este foarte dur pentru ten, daca mai da si peste cosuri cu el o sa-si faca doar rani pe fata.

| EBP23434 a răspuns (pentru Adry05):

Parerea ta, eu folosesc malai si nu am rani.