| Angelindeed a întrebat:

Cum as putea scapa de anxietate fata de un om? E un om care atunci cand e prin preajma imi produce anxietate, simt ca nu ma place...

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Stii, tot om asemeni tie este. Are si el problemele si defectele sale. Merge si el la baie ca toata lumea. Nu este cu nimic mai presus decat tine. Ar trebui, pe cat posibil, sa gandesti in consecinta.
De asemenea, atunci cand simti ca te iau starile alea neplacute, ar trebui sa incerci sa iti reglezi respiratia, sa lasi creierul sa se oxigeneze cum trebuie. De exemplu, cu cateva minute inainte sa apara omul respectiv, ar trebui sa inspiri pe nas cateva secunde si sa expiri lent pe gura mai mult, cam un raport de 1 la 3 (inspiri 3 secunde, expiri 9). Fa asta cateva minute. E o tehnica de relaxare asta.
Ti-am scris aici ce mi-am mai adus aminte din vizitele mele la psiholog de acum cativa ani. E destul de greu, insa, de pus in practica si e dificil sa scapi de anxietate fara ajutor specializat.

6 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Ce contează dacă nu te place? Nu ii da importanță happy

| danbnz a răspuns:

E vampir energetic!
Evita-l!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să evadezi. (Glumă).
Ce treabă ai cu el?
În ce situații te situezi în preajma lui?
Cum simți că nu te place?
Unii oameni te plac, alții nu te plac, la alții nu le pasă de tine.
Cum simți că numai el nu te place?
De ce o numești anxietate?
Anxietatea este o frică extremă care îți perturbă rău viața, și în prezența și în absența lui, chiar așa simți?

| Angelindeed explică (pentru sadrian46):

Il vad de 2 ori pe saptamana.
Dupa cum ma priveste, trateaza, ma subestimeaza.
Sunt nelinistita si incep sa tremur daca mi se adreseaza.

| sadrian46 a răspuns (pentru Angelindeed):

Respiră atunci în acel moment liniștit și adânc și pronunță în gând așa.
Ei și?

| Andreeush a răspuns:

Îl ignori, nu îl bagi în seamă.