| Gogu_Ala_1997 a întrebat:

Cum sa-mi mentin unghiile lungi si sanatoase,? deoarece cind mi le cresc de o bicei incep sa se rupa sau sunt foarte sensibile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

In cazul tau, trebuie sa tratezi problema din 2 sensuri diferite.
1. Interiorul. Degeaba iei tratamente pentru unghii si alte bla-bla-uri daca organismul tau nu este capabil si nu are resursele necesare sa "produca" o unghie sanatoasa si puternica. Mananca bine si sanatos si asigura-te ca nu iti lipsesc vitaminele si mineralele din organism. De asemenea, hidrateaza-te corespunzator, apa e cam esentiala in organism si nu trebuie neglijata.
2. Exteriorul. Ajuta foarte mult sa tii unghiile in putin ulei caldut, de ricin, masline sau amestecate(pui ulei intr-o cescuta si il incalzesti la abur, nu foarte tare! Poti adauga la "potiunea magica" vitamina E uleioasa si vitamina A, fac minuni!). Tii unghiile in ulei cam 10 minute, apoi stergi excesul de ulei cu un servetel si dormi cu mainile asa. Inca un ingredient bun e sucul de lamaie. Ai grija ca unghiera ta (sau ***) sa fie de calitate si sa nu distruga structura unghiei.

| yellowalien a răspuns (pentru yellowalien):

Deci eu am scris p. i l a si astia au cenzurat cuvantul rolling on the floor

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ca sa nu mai fie asa moi si firave, tine-le in fiecare zi (dimineata si seara) cate 10 minute in putin ulei de ricin, incalzit usor pe foc (doar căldut, sa nu te arzi!). Pastrezi incipientul unde incalzesti uleiul si la nevoie il reincalzesti si tii doar varful degetelor in ulei, cat sa acopere unghia. sa vezi ce tari ti se fac! Sunt fete care si le freaca cu zeama de lamaie. E tot vitamine.