| GabrielGaby200307 a întrebat:

Am 15 ani si de 2 ani am o problema! Ma emotionez usor si imi bate inima repede! In repaus am pulsul intre 62-95 depinde cum ma simt.Cand ma emotionez simt ca imi sare inima din piept! Mi-am facut la inima toate analizele pentru ca am frica de halat alb(adica imi creste tensiunea pana la 14 8, 15 7 cand mi-o ia, cand mi-am facut analizele mi-au spus ca inima mea e de iepure si ca din punct de vedere cardeologic nu am nimic. Vreau sa scap de palpitatiile astea si nu stiu cum! Mentionez ca obisnuiesc sa stau mult pe telefon! (am 1 81 m, 60 de kg), ma puteti ajuta cu un sfat?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Emoțiile sunt pe fond nervos. Cu medicatie, le poti anihila.

| GabrielGaby200307 explică (pentru Donsavas):

Deci nu e problema de la inima? sa fie oboseala pe font psihic? am inceput sa am simptomele astea de cand bunicul meu era sa moara intr-un accident grav... de atunci am stat mai mult in casa, m-am tot stresat... si acum daca joc fotbal sau asa ma obosesc mai repede

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Tu lasa-l in pace pe domnul ala care te trimite la psihiatru pentru orice, e pe alta lume.

Tu trebuie sa intelegi ca nu esti sigurul in situatia asta si ca nu ti se intampla nimic, nu o sa mori, nu o sa faci infarct. Pe cine ai auzit tu sa moara de inima la 15 ani doar pentru ca are anxietate? Odata ce iti schimbi modul de a gandi o sa scapi si de simptome.

| GabrielGaby200307 explică (pentru Bondarel99):

Ok..Multumesc pentru sfat!

| GabrielGaby200307 explică (pentru Bondarel99):

Deci toate simptomele pe care le am:palpitatii la emotii uneori cu un fel de durere(intepatura) in piept, plus fluturasi in stomac sunt de la anxietate? ma poti ajuta cu cateva obiceiuri pe care sa le adapt? m ar ajuta sportul foarte mult?

| Bondarel99 a răspuns (pentru GabrielGaby200307):

Da, chiar e indicat, dar cu moderatie, in niciun caz sa te fortezi prea tare.
Un psiholog te-ar ajuta sa intelegi mai bine prin ce treci si iti poate da sfaturi, daca nu poti merge, cauta pe net articole si carti despre anxietate si o sa intelegi si singur. Eu nu pot sa scriu aici un roman, dar si eu am trecut prin asta si nu mi-a trebuit psihiatru sa ma indoape cu medicamente.

| GabrielGaby200307 explică (pentru Bondarel99):

Pai nici eu nu as vrea sa merg la psihiatru... deci sa incep moderat si dupa sa cresc in intensitate? Dvs cand aveati anxietate pateati la fel? Era prezenta oboseala asta excesiva?

| Bondarel99 a răspuns (pentru GabrielGaby200307):

Aveam o oboseala psihica care ma termina. Tin minte ca intr-o zi eram si stresata de un anumit lucru si eram atat de obosita incat imi venea sa plang si nu stiam ce sa ma fac sa rezist, apoi lucrul ala s-a rezolvat si mi-a trecut ca prin minune. Aveam toate simptomele din lume si nu glumesc. Si anxietatea nu se vindeca, ea se trateaza, adica te vindeci cam 95% maxim (adica nu te mai deranjeaza) deci corpul tau va ramane in alerta la orice situatie neplacuta fara sa te deranjeze cum spuneam iar anxietatea pandeste dupa colt si se poate intoarce, de asta e foarte important sa vezi cauzele anxietatii si sa iti schimbi modul de gandire. Asta face si psihologul, aplica o psihoterapie cognitiv-comportamentala ceea ce inseamna ca te ajuta sa iti pui niste intrebari ca sa reactionezi diferit in anumite situatii, nu e complicat dar e mult de povestit, insa daca esti puternic cat de cat nu ai nevoie nici de psiholog. Sunt o gramada de carti (cauta pe net), forumuri, articole, trebuie doar sa citesti ceva sa te informezi.

Eu sunt si un pic mai puternica dpdv emotional, tu trebuie sa lucrezi cu mintea ta, sa lupti cu ea, sa te gandesti ca nu o sa ti se intample nimic si daca e sa se intample ceva accepti situatia si gata fara sa te gandesti ca e capatul lumii. Asa vei elimina si simptomele.
In sensul asta ai putea sa incepi sa iti cauti mai multe frici/fobii si sa le invingi. De ex sa mergi sa sari cu tiroliana, sa faci o calatorie cu balonul, sa pui mana pe un sarpe sau un paianjan, sa mergi undeva unde sa vorbesti in fata multor oameni etc. Sa faci lucruri de care ti-e frica te face mai puternic.

Iar cu sportul, ajuta foarte mult pentru ca in timpul exercitiilor fizice se elibereaza endorfine in corp, niste substante care te fac sa te simti bine si asta e foarts bine cand ai anxietate. Incearca sa faci in fiecare dimineata cateva exercitii. Dar sport cu moderatie pentru ca ce e prea mult strica.