| jusify a întrebat:

Cum scap si eu de cosuri?
Please ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Etelca a răspuns:

Sunt foarte multi oamnei cu cosuri.Eu o sa-ti dau niste retete naturiste.Sa le incerci si poate vei avea pielea mai frumoasa.

1.Nu trebuie sa-l rupi pentru ca risti sa-ti ramana cicatrice. Daca cosul tau este insa''copt'',are varful alb sau galben,atunci fa o baie de aburi(aceasta deschide porii), ia doua servetele, cate unul pe fiecare deget aratator si stoarce-l incet.

2. Pune trei pliculete de ceai de musetel intr-un vas cu apa fierbinte, pune-ti un prosop pe cap si bucura-te de efectul benefic al aburilor.Acestia desschid porii si ii curata.Baia de aburi e recomandata o data pe saptamana.

Sportul
Trebuie sa-ti pui circulatia sangvina in miscare pentru ca ea poate impiedica formarea cosurilor in tesuturile pielii.

Bea lichide
Trebuie sa consumi zilnic intre 1, 5 si 2 litri de lichide pe zi.Apa sau ceaiul are efect detoxifiant.Sucurile insa nu sunt recomandate.

Curatarea fetei
Imediat dupa sport sau dupa o alta activitate in urma careia ai transpirat trebuie sa te speli pe fata, altfel sansa sa-ti apara cosuri este foarte mare.

Argila
Ai tenul gras sau mixt? Argila poate face minuni! Pune doua linguri in putina apa si amesteca, dupa care aplica pasta formata pe fata.Asteapta sa se usuce,dupa care te poti spala.

Degetele jos!
Ai tendinta sa-ti atingi adesea tenul cu mainile? Foarte rau, astfel iti ingrasi tenul si sansa aparitiei cosurilor creste rapid.

Hair-Styling
Uneori parul tau se face vinovat pentru aparitia cosurilor, de exemplu a celor de pe pometi si frunte.Incearca sa-l speli des si sa eviti sa-ti stea mereu pe fata.

3.Sapunul special
Nu trebuie sa folosesti sapun special pentru at-i curata fata, pentru ca-ti poate inrautati problemele. Exista sapunuri speciale cu plante calmante care curata, calmeaza si inlatura cosurile.

4.Pasta de dinti
Poate ajuta pe termen scurt deoarece fluorul continut de pasa usuca cosurile.Las-o sa actioneze toata noaptea.

5. Tinctura de galbenele
Acidul salicilic continut de galbenele lupta impotriva cosurilor. Tinctura din farmacii trebuie combinata cu un sfert de litru de apa si tamponata pe zonele-problema.

6.Aspirina si zincul
Cosurile Imflamate pot fi calmate cu putin zinc presarat pe ele sau cu praf de aspirina inmuiat in apa.Totul e sa lasi amestecul sa actioneze toata noaptea pe locul cu pricina.

7.Sucul de lamaie
Efectul sau astrigent usuca cosurile.Atentie:nu trebuie aplicat pe cele ititate, va ustura!

8.Musetelul si menta
Musetelul si ceaiul de menta trebuie aplicate exact pe zonele afectate.Calmeaza pielea si vindeca afectiunile, dar nu actioneaza foarte rapid.

9. Uleiul de arbore de ceai
Efectul sau antiseptic ajuta la inlaturarea cosurilor. Apasa de cateva ori pe zi zona afectata cu o bucatica de vata cu ulei.

3 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Incearca sa folosesti Zynerit. se gaseste la farmacie, si este foarte bun!

| Dennysa_9522 a răspuns:

Buna! Sa scapi de cosuri iti trebuie:vata, otet si un prosop! Deci iei vata o inmoi in otet si iti dai pe cosuri il lasi 10 min si te speli si apoi ca sa te stergi pe fata tamponezi cu prosopu! Sper ca ti-am fost de ajutor :X:X:X

| Rodicutza a răspuns:

Cred ca trebuie sa consulti un medic dermatolog.In functie de gravitatea situatiei tenului tau, iti va recomanda un tratament.Fiica mea a primit urmatoarea reteta:
-Ivapur-gel,cu care se spala dimineata si seara
-Erifluid,o lotiune tonica cu care se tamponeaza dupa spalare, pe toata fata
-Isotrexin-crema, cu care isi da strict pe cosuri.
In urma acestui tratament si-a rezolvat problemele(care nu erau foarte grave-asa ca la 15 ani)
Trebuie sa iti impui sa nu mai storci niciun fel de cos, chiar daca sta sa crape.Pui mana cat mai rar pe fata si sa fii foarte riguroasa cu tratamentul.
MULTA BAFTA!