| AvalohAlyn a întrebat:

Cum scapam de nervi, stres si starile tensionate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

In primul rand trebuie sa realizam cauza sau cauzele. Odata ce intelegem motivul e mult mai usor. In functie de fiecare situatie in parte orice problema poate fi rezolvata. Ideal ar fi sa incercam sa ramanem calmi, pentru ca daca suntem nervosi nu realizam nimic. Fiecare are modalitatile lui de a se relaxa, de a uita de probleme. Trebuie neaparat sa ne facem putin timp liber doar pentru noi. Nu e bine sa fii singur de obicei insa uneori singuratatea e buna in astfel de situatii. Cand esti nervos esti foarte violent, fie ca este vorba de violenta verbala, violenta fizica sau de amandoua. Eu apelez la poezie si muzica pentru a ma linisti. Cand sunt foarte nelinistit mai ies la o plimbare singur sa imi pun ordine in ganduri.

8 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Mergi direct la sursa.Nervi sunt cauzati de diverse situatii neterminate sau amanate, rezolva-le!
Stresul este efectul lipsei de somn si ganduri imprastiate, dormi!
Starile tensionate se poate trata printr-un ambient placut aláturi de iubita si de cei dragi happy

| Gregory a răspuns:

Salut! Din punctul meu de vedere, în astfel de situaţii, te retragi frumos în camera ta, încerci uşurel să te linişteşti, şi mai apoi rosteşti o rugăciune, în care la sfârşit Îl rogi pe Dumnezeu să te ajute să treci peste situaţia/situaţiile respectivă/respective. Fără ajutorul Domnului nu putem face nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facand sex, controlandu-ne tensiunile, repaus la sf de saptamana, delectat cu barfe si suete cu prietenele, crearea unui mediu cat se poate de linistit atunci cand ajungi acasa, ca se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zuma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alllinna - sexul e cel mai bun, nu?laughing Vad ca nu prea stai la discutielaughing
Sex sa fie...laughing

Depinde de fiecare persoana. Eu ma relaxez prin muzica(pian, chitara) sau sport unde imi consum toata energia si nu mai am timp sa ma gandesc la nimic.
La starile tensionate nu pot sa ma calmezlaughing
Trebuie sa-ti schimbi gandurile sa iti gasesti o noua activitate care sa te acapareze complet si mereu sa te intorci acolo unde te simti cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mariyus daca o gram, ada de medici au ajuns la concluzia ca sexul este cel mai bun remediu contra stresului, eu de ce sa nu ma conformez, sex, lasa perfectul /perfecta, pana la ala ajungem fete batrane si voua nu va mai canta pitpalacul prin pantalonilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alllinna imi plac doctorii tailaughing Sa mai trec si eu pe la doctorilaughing Cand eram mic pe la 9 ani imi placea sa stau cu tata, vedeam la el numai dezbracate, era ginecolog; asta era relaxarea mealaughing
Ce pot sa-ti doresc? : Sanatate si virtute laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prefer sa stau singura, sa merg intr-un loc pe care doar eu il stiu, si acolo stau de fiecare data cand sunt nervoasa, suparata rau de tot sau stresata.stau singura si ma gandesc.asa imi trecebig grin