| EVA_7591 a întrebat:

Cum scapi de sentimentul de singuratate?

Răspuns Câştigător
| redrosegirl a răspuns:

Stiu ca ai nevoie de un anumit lucru ca sa poti trece peste starea in care esti insa pentru a-l dobandi ai nevoie sa iesi din starea in care esti.
IA O PAUZA!
Gandeste pozitiv. Da, stiu ca ai mai auzit asta insa MERGE! Nu te mai gandi la cat de necajita esti, la cat de rau iti merge. In schimb gandeste-te la ce ai putea sa faci ca sa schimbi situatia ta actuala.
ncearca sa realizezi ce s-a intamplat de fapt. De ce esti in situatia asta. Este foarte important sa ajungi sa tratezi cauza nu efectul. Cand ai intrat pe pagina asta, ai cautat remediu pentru efect.
Cauza este cea care trebuie reparata.
Spre exemplu, cand erai copil te-ai dat in leagan si ai cazut. Acum iti este frica de leagane. Nu rezolvi nimic daca nu mai intri in parcuri. In schimb, poti sa intelegi care este problema, sa realizezi ca ce s-a intamplat atunci a fost doar un moment nefericit si sa treci peste el. Sa-l depasesti.
Depaseste-ti fricile si nu te lasa depasit de situatie. Este important sa constientizezi ca ceea ce se intampla acum este doar trecator si trebuie sa faci astfel incat sa-ti fie bine.
In primul si in primul rand, nu mai cauta raspunsuri si teorii, treci la practica. Comunica, vorbeste, fii o persoana sociabila. Chiar daca pare mai greu, chiar daca ai anumite complexe, este suficient sa intinzi tu prima oara mana ca sa fii atinsa de altii.
Ai mai multe optiuni pentru a socializa. Poti incerca Internetul spre exemplu. Sunt sute sau chiar mii de site-uri care te pun in legatura cu oameni ca si tine, care nu au nimic in plus sau in minus. Sunt oameni. Poti comunica acolo.
Poti incerca sa te duci in locuri in care sa cunosti oameni cu aceeasi pasiune ca si tine. Exemple: cursuri de dans, workshop-uri, cluburi pe anumite teme, forumuri care au intalniri periodice cum sunt cele pentru pasionatii de automobile. Trebuie doar sa incerci.
Nu ai un hobby? Nici o problema. Poti incerca sa-ti gasesti unul sau sa socializezi in alt fel.
Conteaza foarte mult sa comunici. Sa stai si sa plangi, sa mananci in nestire si sa bei nu te ajuta cu nimic.
Fruntea sus, zambeste, fii tu insuti/insati. Esti speciala. Si tu stii asta, stiai asta cand nu erai o persoana singura. De ce s-a schimbat acum? Ai incredere in tine si in Dumnezeu. El oricum este mereu cu tine, chiar daca nu-L vezi, nu-L auzi si nu-L simti intotdeauna. Este acolo. Ca sa nu mai fii singura fa tu primul pas. Restul vor veni de la sine. Sunt milioane de oameni singuri pe lumea asta care asteapta. Nu fii la fel. Pentru ca daca tu intinzi o mana, si altcineva se va putea bucura si va putea scapa de singuratate.

Putem sa fim singuri pentru o perioada lunga timp dar fara sa ne simtim neaparat singuri. Sau pe de alta parte sa ne simtim singuri desi nu stim de ce, care ar fi cauza. Cel mai bun lucru ca sa intelegem singuratatea e sa examinam cateva feluri in care oamenii o experimenteaza. Poti sa te simti singura cand: * Esti singur si simti ca nu ai nicio sansa in a ajunge sa impartasesti viata cu cineva
* Se produc tot felul de schimbari in viata ta: o nou oras, alt job, alta casa sau orice alta schimbare
* Simti ca nu exista nimeni in viata ta caruia/careia sa ii impartasesti experientele tale
* Te autopercepi ca fiind de neacceptat, nemeritat chiar si daca ceilalti te percep cu totul astfel.
Cum iesi din Singuratate:
* Nu ezita sa te lasi din cand in cand prada tristetii si deznadejdii si nu evita sa plangi cand simti nevoia.
* Fi curioasa si deschisa…fata ce cei din jur.
* Lucreaza la abilitatile sociale. Exerseaza incercand sa cunosti oameni si lasa-i si pe ei sa te cunoasca.
* Fa mereu cate ceva care sa vte scoata din singuratate: telefoneaza-ti apropiati, scrie scrisori, participa la intruniri sportive sau sociale, la diverse cursuri care ti se pare interesante, fa invitatii, chiar daca traiesti in conditii modeste.
* Fa lucruri pe care nu ai apucat sa le faci pana atunci… lasa-ti creativitatea sa te ajute.
* Nu lasa singuratatea sa te domine!
* Nu judeca pe altii pentru relatiile lor trecute. Incerca sa ii vezi dintr-o alta perspectiva.
* Cand singuratatea devine totusi greu de suportat, nu evita sa ceri ajutor. Multe persoane din anturajul tau s-ar putea sa nu realizeze pe deplin cat suferi si nici ceea ce iti lipseste.
Trebuie să înţelegi că în absolut orice lucru pe care îl faci în viaţă contează enorm "atitudinea". Aşadar, trebuie să îţi schimbi atitudinea şi să începi o abordare a vieţii, însă într-o altă formă. Asta ar însemna să nu-ţi fie greu să vorbeşti în primul rând cu Stăpânul Tău despre problema ta. El sigur va fi acolo şi nu vei observa aceeaşi reacţie pe care probabil ai observat-o la unii, atunci când ai fi vrut să-ţi descarci amarul inimii. El va fi acolo. Îţi va zâmbi şi va fi gata să asculte ce te doare. Zâmbetul Lui îţi va da putere să faci şi tu la fel.De unde ştii că zâmbetul tău nu va aduce o mică speranţă pentru o persoană la fel de singură ca tine? De asemenea, trebuie să înţelegi că, izolându-te, nu ai nici o şansă să scapi de singurătate. Încearcă să identifici persoane cu aceleaşi concepţii de viaţă, ca şi ale tale. Ei te vor ajuta să te ridici când vei aluneca din nou.Trebuie să depăşeşti bariera prejudecăţilor! Nu-i adevărat, nu toţi vorbesc despre tine. E o iluzie sau cine stie… poate, chiar au observat calităţile tale… iar acestea trebuie apreciate de cineva. E posibil să îţi ia timp efortul de a încerca să ieşi din cumplita "cuşcă" a singurătăţii. Nu uita că ochii Lui sunt mereu asupra ta şi urechile Sale sunt mereu deschise strigătelor Tale de disperare. Când vei eşua în încercarea de-a ieşi din "cuşcă", spune-i Lui şi reia lupta. Cel ce cade în luptă este un erou, dar cel ce se ridică din nou e un posibil învingător.

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Fa-ti o alta relatie sau daca nu, iesi in club cu prietenii, distreaza-te!

| DroGuleTz a răspuns:

Incerca s ate indragostesti iar sunt sigura ca vei reusi

| MasterKing a răspuns:

Salut.big grin
din punctul meu de vedere...cine vrea sa scape de singuratate, poate face o multime de lucruri cu o multime de oameni dragi.Trebuie doar sa te gandesti foarte bine ce faci in viitor, gandeste-te la adevaratii tai prieteni si la ce conteaza cu adevarat in viata. O sa ajungi la concluzia ca toate aceste lucruri cu "singuratatea" sunt trecatoare si de fapt tot ce conteaza e sa te distrezi la o varsta asta:d.asta daca ai 21 de ani.laughingeu doar am presupus. Oricum. concluzie:iesi in oras in fiecare zi! sau viziteaza pe cineva drag o saptamana. te cunosti mai bine decat te cunosc eu. deci cred ca vei gasi singura raspunsul.

| ProjectJackpot a răspuns:

Creeazati o relatie cu un baiat.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu te gandesti ca esti singur stai alaturi de cine ti-a fost folositor iubit si drag toata viata