| Enta a întrebat:

Cum se poate explica cresterea numatului de leucocite din organism si ce inseamna aceasta crestere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Nu sunt sigura dar cred ca e vorba de o infectie in organism sau de o scadere a imunitatii dar nu trebuie sa te sperii pana nu stii mai multe detalii trebuie sa intrebi un medic sau sa mai faci analize mai amanuntite vsh, aslo, etc

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai adesea cauza este o infetie, dar pot fi si alte cauze. daca sunt foarte mult crescute, poti suspecta o leucemie. Simpla numaratoare a leucocitelor nu este relevanta. Trebuie asocita cu formula leucocitara si cu alte investigatii.

| J7anine a răspuns:

Cresterea nr d leucocite indica de obicei o infectie in organism. prin cresterea nr. leucocitelor organismul incearca sa se apere. negresit sa te prezinti la doctor!

| J7anine a răspuns:

Asta nu inseamna neaparat ca e grav. poate sa fie si o gripa sau ceva mai simplu

| J7anine a răspuns:

Mergi la doctor - sau la cine a constatat asta. precis au ei raspunsul

| annagabi a răspuns:

Nu sunt medic dar stiu ca asta inseamna ca ai o infectie undeva in organism. Cel mai bine ia legatura cu medicul tau de familie, nu uita sa iei cu tine si analizele! El te va indruma cel mai bine, nu amana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BUNA,
CEL MAI IMPORTANT ESTE SA CONSULTI UN DOCTOR!
Din cate stiu eu rolul leucocitelor este de a apara organismul. De indata ce microbii gasesc o poarta de intrare patrund in tesuturi unde avand conditii prielnice se inmultesc!
Probabil ai o infectie in corp... poate fi si de natura ginecologica!
Cel mai bine este sa mergi la un doctor si sa-ti dea sa faci un set de analize ...cred ca primul pas este sa mergi la doctorul de familie el poate sa-ti dea un set de analizehappy
Sper ca te-am ajutat cat de cat cu raspunsul meu... daca doresti mai multe info nu ezita sa ma intrebi!
Sanatate:-)