| anonim_4396 a întrebat:

Cum va fi dupa ce uterul este scos? la paroscopic. O sa simt ceva, trebuie sa tin regim, ii mai voie sa fumez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Durerea si sensibilitatea din abdomenul inferior sunt importante cateva zile. Convalescenta dureaza intre trei si sase saptamani, timp in care trebuie evitate eforturile excesive - se recomanda totusi o activitate minima (de exemplu, mersul pe jos). Pot sa existe sangerari vaginale la inceput. Daca au fost extirpate ovarele, femeile pot prezenta bufeuri, diminuarea apetitului sexual si pot avea o faza de depresie. Variatiile hormonale bruste explica in parte aceasta stare si, in acest caz, tratamentul de substitutie poate remedia efectele secundare ale interventiei. Contactele sexuale pot fi reluate la aproximativ o luna dupa operatie.
Ablatia ovarelor la femeile tinere poate antrena menopauza precoce, deoarece inceteaza producerea de estrogeni si progesteron. In general se recomanda ca pacientele sa efectueze hormonoterapie de substitutie pentru a contracara efectele declansarii brutale a menopauzei.
Daca prin regim te referi la restrictii alimentare, sa stii ca lipsa hormonilor feminini te predispune la ingrasare, ca urmare va trebui sa ai grija ce si cat mananci.

| AfRodiTa_4919 a răspuns:

Chiar e necesar sa scoti uterul? astept raspuns

| brigitta333 a răspuns:

De fumat in nici un caz.iti face mult rau in cazul asta.foarte foarte! fi foarte atent(a)!