| anonim_4396 a întrebat:

Daca am 18 ani si inaltime 1 metru 76 mai pot creste eu normal fara influente venite din sport, pastile, suplimente, aparate speciale, sau la inaltimea asta voi ramane toata viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @răzvanflorea! Depinde și de gene, de înălțimea părinților, de alimentație. De regulă băieții cresc pâna la vârsta de 18-20 de ani.
O zi cu zâmbet să ai!

| Nymphetamine a răspuns:

Abia la 21 de ani se opresc oasele din crestere, deci nu e neaparat sa ramai asa.

| papusikatha a răspuns:

Barbatii cresc pana la varsta de 21 de ani.Si daca ai ramane la inaltimea asta ar fi ok happy

| Catheryne a răspuns:

Depinde de gena (daca parinti tai sunt mai scunzi nu vei fi foarte inalt dar oricum mai inalt decat ei si daca parinti tai sunt inalti tu vei fi si mai inalt decat ei). Cert este ca la baietii cresterea in inaltime se termina pe la 21 ani si mai mult poate. La fete se opreste la 18 dar majoritatea baietiilor atunci incep sa se dezvolte si sa creasca in inaltime! Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| WeaponGirl a răspuns:

Din cate stiu eu...thinking omul creste pana la 20 de ani...deci DA happy

| dudumihai a răspuns:

Pan la 21 de ani cresti, mai poti creste 1 cm - 2 sau chiar 3 dar asta depinde.

| Razvan94 a răspuns:

Vei creste pana la 25 de ani fara sa-ti dai seama, dar nu prea mult, vreo 2-3 cm pe care nici nu o sa-i observi.

| AvrilLivigne a răspuns:

Pai depinde cum is si parinti tai.de exemplu mama ta are sa zicem 1, 70 si tatal tau are 1, 82, poti creste intre 1, 76 cum zici tu ca ai sau poati sa mai cresti pana la 1, 84 poti fi mai mare decat tatal tau sau mai mic depinde

| sebastyancuidiny a răspuns:

O sa mai cresti cam pana la 1, 80 si atat o sa ramai.

| Lily16 a răspuns:

Nu vei ramane toata viata asa. Vei creste inca cativa cm.

| dalibor a răspuns:

De crescut nu vei mai creste in inaltime hai sa spunem ca poate vei mai creste cative centimetri dar mai mult nu cred pentru ca inaltimea de 1 metru si 76 de centimetri este destul de bine.
Dar nu vreau sa te dezamagesc mai bine ai face sa mergi la un medic specialist.