| Byb2001 a întrebat:

Daca am avut pe mama(dar nu m-a crescut ea) cu schizofrenie se poate mosteni?(imi tot fac grija din cauza asta)Si de ce ceilalti frati au avut nota 10 la nastere si eu 7?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se moștenește.

31 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Se poate mosteni, da! E o loterie, daca esti baiat ai avea sanse mai mari ca mostenesti de la mama, daca esti fata mai putine sanse.
Sau deloc, poti sa nu mostenesti deloc.

De ex am caz, sora prietenului meu are schizo, a luat-o de la bunica-sa adica mama tatalui.
E doar un exemplu.
El n-a luat! Parintii erau okey.

Deci cum pica ruleta, asta e. Insa sansele sunt totusi mici sa iei si tu, dar sunt.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ba da! Se mosteneste sau nu, dar e si boala de mostenit, nu doar ca o poti face tu primul din familie.
Ca si diabetul.

| Simpatic a răspuns:

Se poate mosteni pana in al 9-lea neam cum zic psihiatrii dar asta nu insemna ca tu vei face aceasta boala!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba nu. Copii mei n-au.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru sadrian46):

Pentru că nici dvs nu aveți.

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Pai da, poate face sau nu, e o loterie asa cum am zis.
Sora prietenului meu a facut la 28 ani.
Parintii ei nu aveau, dar purtau gena recesiva adica care nu se manifesta, a luat-o taica-su de la mama lui, a ajuns la fi-sa si a fost dominanta acea sau acele gene, si a facut schizo, aia e.

| Mosotti a răspuns (pentru floresdemayo):

Putea chiar sa fi avut sadrian, nu era neaparat ca, copiii lui sa aiba. Dar boala e mostenibila, asta e clar, ca si alte boli cronice, diabet, dislipidemie, tensiune si altele.

La ultimile se mosteneste in 90 % din cazuri, copilul mosteneste bolile cronice parintelui de sex opus, de ce asa, nu am inteles.

| Simpatic a răspuns (pentru Mosotti):

sad

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Din fericire la schizo nu e chiar asa, sansele sa faca omu sunt mai mici, chiar daca unul din parinti are.

Dar la celelalte verifica sa vezi! Ia tu o femeie cu diabet si vezi ca fi-si are si el, bine nu la 15 ani, dupa 40 in colo.
Sau invers daca un barbat are tensiune, ai sa afli ca si fi-sa are.

Mama are diabet, l-a facut la 61 ani.
Eu am 43 si deja de mai de 14 ani de zile s-a observat glicemia bazala cam la granita cu 100 sau chiar putin peste, vezi?
Ca trebuie sa fie sub 100.

La tensiune in schimb sunt bine, ca nici mama n-are!

Mama tatalui meu a avut tensiune mare, tata a avut si el si tot de aia a si murit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti predispusa la a face schizo dacă o avut maica ta, dar șansele sunt mici, dar tu stand numai în casa și având în vedere ca nu socializezi, nu ai prieteni, părinții sunt foarte stricți cu tine tinandu te în casa nebunii care sunt ei da, poți da in schizo.o sa ai o viata tare grea din cauza asta ca părinții te controlează total și nu îți oferă putina libertate, sigur deja din cauza lor deja efectiv suferi de o tulburare psihica 100% dacă ei sunt nebuni, comunisti vor sa devii și tu ca ei, niște oameni inconștienți, bolnavi, îmi pare rău că spun asta dar asta e adevărul din cauza lor o sa vezi ca o sa îți fie foarte greu sa fi în rand cu lumea, sa te integrezi în societate, sa îți faci prieteni, sa fi acceptata și înțeleasă fără a fi judecata. Sunt tulburări care distrug viata mai rău ca schizofrenia îți spune unul care cunoaște foarte bine tulburările și bolile, gen tulburarea de personalitate schizoida îți distruge efectiv viata pentru tot restul vieții, schizofrenia fiind boala o poți trata și funcționa ca un om normal cel puțin relativ ca un om normal. Dar aceasta deviere de comportament e grea rău de tot nu exista tratament se face doar psihoterapie da cu rezultate foarte slabe, nu știu dacă o ai, dar având în vedere stilul vieții, și ca părinții tăi și o bătut joc de copilăria ta o poți face, atunci îți va fi imposibil sa îți faci prieteni sau sa stau între oameni, mereu vei tinde sa stai in singurătate sa fugi de oameni, sa te izolezi, nici cu familia nu o sa ai tangente, vei fi efectiv un om singuratic fără prieteni fără nimic, cand te vei angaja vei cauta sa lucrezi cu cât mai puțin oameni sa nu ai contacte cu ei, sa nu socializezi fiindcă urăști asta deși simți sa o faci, sa socializezi ești blocata între 2 lumi și nu poți evada, poți citi pe forum sa vezi ce teribila e tulburarea deși aparent e de neglijat asta fiindcă lumea nu știe fiind inculta ca aceasta tulburare distruge vieți mai rău ca schizofrenia care e cea mai grava boala psihica. O sa vezi ca o sa dai de oameni, de neamuri, și nu o sa stai alături de ei vei cauta pretexte ca să fugi în lumea ta în singurătatea ta fiindcă acolo te simți cel mai bine. Datorita parintilor tăi o sa ai o viata tare grea îți spun cu toată sinceritatea ca niciodată nu o sa fi ca un om normal, relațiile pe care le vei avea vor fi superficiale, tu efectiv nu vei simți sa ți contact cu nimeni doar vei avea impresia ca o faci. Toate cele bune și îți recomand să faci cumva sa nu mai bei sa revii cu picioarele pe pământ ca nu tot ce zboară se mănâncă și sa faci cumva sa mergi la un psiholog bun, e absolut necesar sa mergi la un psiholog. Tu faci ce vrei, eu ți am dat un sfat ca îmi ești draga, dar o sa vezi peste câțiva ani ce greu va fi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu fi asa sigura, mie mi o spus ca îmi vindeca o depresie de 15 ani in 5 minute, se crede mesia.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Mosotti):

Știu că o boală ereditară, se poate declanșa oricând, chiar și la o vârstă foarte înaintată
Chiar dacă negăm adevărul, bolile psihice sunt ereditare Schizofrenia, una dintre bolile psihice, se poate ține sub control, însă nu se poate vindeca total, tot la fel e și diabetul, astmul bronșic etc. Sunt boli pe fond genetic. Trebuie acceptat adevărul. Dar, dacă unii preferă să se amăgească, ori preferă să fie mințiți frumos, e alegerea lor. Ține de puterea lor de acceptare. De psihic.
.

@Byb2001
"Daca am avut pe mama (dar nu m-a crescut ea) cu schizofrenie se poate mosteni?"

Da, e posibil, fiindcă ești sângele ei, ea ți-a dat naștere, nu mama adoptivă.
Pe mama adoptivă o vor moșteni copiii ei. Dacă niciunul dintre copiii ei nu o vor moșteni, atunci unul dintre nepoți tot o va face...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat! Depinde de om, poate sa fie okey in aceste conditii, poate nu. Tulb de personalitate schizoida o ai sau nu o ai, nu o prea faci.
Schizo la fel, daca n-ai in gene, nu o faci nici daca vrei.

Insa posibil sa fie nasol psihologic fara legatura cu tulb de paersonalitate de tip schizoid.
Si atunci da, e posibil sa fie exact cum zici tu, insa in nici un caz sigur.
Poate sa socializeze si sa fie ok indiferent de cum au fost parintii. Sunt si destui oameni neinfluentabili. Adica sa nu se izoleze de toata lumea pentru ca nu toti sunt la fel de nasoi, cam asa gandesc astfel de oameni.
Depinde acum din ce categorie face parte.

| Mosotti a răspuns (pentru floresdemayo):

Se tin sub control asa, dar om nu mai esti! Daca ai schizo si iei tratament, ai tot felul de probleme, nu mai merge sexul, te ingrasi, si alte efecte uneori, ai oricum din cand in cand recaderi, te izoleaza de lume ca cei sanatosi nu te vor nici ca prieten nici ca partener.
La diabet la fel, stai ca prostu sa rabzi in timp ce altii mananca orice.

Da, daca cineva are o gena din asta sau mai multe, undeva vor deveni dominante chiar daca si la 2 generatii sunt doar recesive si nu se manifesta.

Insa totusi sansele lui sa faca asta sunt mici, asa ca este okey.

Pe undeva la unii e mai bine sa fie mintiti, ca daca nu-s mintiti, e posibil sa stea cu frica, dar daca-s mintiti macar nu au frica, si daca se intampla vede atunci, dar nu sta cu gandul ca daca se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mai vorbi inepții nene, o poti face si în timpul adolescentei, cunosc cazuri! Si schizofrenia o poate face oricând având în vedere ca o avut unul dintre părinții ei, e predispusa, condițiile sunt favorabile în a se declanșa la ea, deja ea are o anxietate urata, eu am dat răspunsul ca ii și cunosc întrebările, intervenția ta e total inutila în acest caz, poate avea și alte tulburări nu neapărat schizoiditatea sau alte afectiuni, dar ea e deja afectata, nu e un om normal, nici tu nu ești având în vederea ca stai numai în casa, ca pretinzi ca ești asta e altceva. Fata clar e afectata de restricțiile părinților ei comunisti nu veni cu aberații la mine, prea curând nu o sa își revină, nu se poate integra, nu socializează, are probleme grave, habar nu ai tu! Copilaria i-a fost distrusa de părinții ei, acesta fata va avea probleme mult și bine în viata, ii cunosc istoricul întrebărilor altfel nu ii dădeam răspunsurile acestea ei. E și imatura, dacă i-a dat aluia funda, lui mesia. daca nu va face schizo e irelevant ea deja are probleme psihice, eu știu cine are și cine nu, nici dacă nu ii urmăream întrebările tot îmi dădeam seama. Sa izolat ca nu are personalitate, nu are abilitățile sociale știe și ea acest lucru, o avut grija părinții ei de asta, de aia zic sa nu mai vorbești prostii ca știu eu ce spun, habar nu ai cati psihiatrii am pus cu botul pe labe din cateva vorbe.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, poate sa o faca dar nu e sigur.
Nu am zis ca nu o poate face, e o loterie, atata tot.
Normal ca e predispusa daca mama ei are, desi in general se mostenesc bolile tatalui la fete, cam asa ar fi regula, insa sunt si exceptii. Ca dovada ca sora prietenului meu pe linia tatalui a facut-o, mama tatalui a avut, tata i-a transmis-o, si fata a facut schizo.

Insa sa dea dumnezeu sa nu faca.
Eu nu cunosc mai multe despre userul Byb, eu zic de ce am citit aici doar, daca tu stii mai multe, e altceva.
Ca o fi dereglata pe multe, asta nu contrazic daca cunosti cazul, insa eu ma refer strict la schizo acum.
Si corect, si daca nu face schizo e irelevant dupa cum ai scris acum, e data peste cap rau de tot oricum, nu stiam tot ce ai zis acum. Si nu cred ca-si mai revine.
Au nenorocit-o parintii aia!

Eu credeam ca e un om normal, adica ca doar intreaba daca ar putea face schizo, dar asa se schimba total treaba si aprob 101 % cu tot ce zici.

Normal ca nici eu nu-s normal si am mai zis-o, dar la mine e de la depresie, e altceva, am somnolenta aia tampita mereu, n-am chef de prea multe, nu e acelasi lucru, eu am avut o familie ok, linistita, am avut libertate, am trei prieteni f buni cu care socializez de cel putin 23 ani incoace, eu nu-s deloc antisocial, nu ma feresc de lume deloc, sunt chiar f deschis si prietenos.
Veneau pe la mine f des chiar, stateam de vorba, faceam chestii impreuna.
Eu simt nevoia de socializare dar mai si fac asta, insa na, n-am avut viata ei.
La ea e altceva daca are parintii care-i are...nu o vad bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Își poate revenii da trebuie sa plece de acolo la 18 cât mai fast sa fie independenta, dar e absolut necesar sa meargă la psiholog pana atunci, ea știe cel mai bine ce vrea, ce va face. Si pe mine ma distrus depresia dar mai ies pe afara chiar dacă nu mai am prieteni, mai merg la neamuri, pe dincolo, la sat. Asta dacă o face sau nu nu avem de unde ști, cert este ca are probleme serioase, si vina e a părinților ei nu a ei. Eu citesc de multe ori întrebările anterioare și am o reținere bună de minte și în funcție de asta și întrebările care au legături cu întrebările anterioare ofer și un răspuns relevant. Sunt un user diferit, eu mereu am fost diferit și unic. Si pe mine depresia ma făcut neom, asta e, nu avem ce face, 10 ani pierduți din viata degeaba din cauza depresiei, și la mine are legătură cu, copilăria și părinții. Fiecare cu norocul lui. Pai asta îți spuneam ca are parinti cu mentalitate învechită. În locul ei la 18 ani as pleca de acolo definitiv!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Și cum se manifesta schizofrenia ei? A surorii prietenului tău?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e clar, pai daca nu se duce la psiholog nu-si mai revine clar, degeaba pleaca, trebuie sa plece intai, si apoi sa mearga la psiholog, ca degeaba se duce la psiho daca sta tot in mediul ala.
La unicat si la diferit eu-s primul, nu tu, tu esti dupa, nu pot zice aici de ce, dar asa e, chiar voiam sa scriu o carte "cel mai ciudat om din lume".

Si la tine a avut legatura cu parintii, unu din ei, sau ceva bunici cine stie si la a cate generatie, au avut gene de depresie fie si recesive, si s-au activat la tine adica au devenind dominante. Ca altfel... orice era, depresie nu faceai, cel mult ajungeai infractor, sau altceva daca erai intr-un mediu prost, dar nu faceai depresie, vezi Marius Csampar.
Si mediu tot pe genetica cam actioneaza, genetica spune cum reactioneaza un om la cutare factor.

Unul isi bate nevasta ca a vazut la tasu in casa asa, altul invers, desi a vazut la fel nu face asta, deci la acelasi mediu reactioneaza diferit.

Ce se face de la mediu e defectiunea psihologica, adica acel om are n comportemante atipice, ciudate, nasoale, convingeri eronate, obsesii, e antisocial, poate agresiv verbal sau fizic, etc, insa nu are boli psihiatrice neaparat.
Adica cam cum e Byb asa!
Poate sa faca si depresie sau altele, daca are gene predispozante la asta doar.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai avea crize cu halucinatii, statea internata 2-3 sapt si gata, isi revenea si statea pe tratament, dupa un timp mai facea cate o criza, dar intre crize era okey cat de cat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

O avut taica meu ceva probleme la mansarda asta e chestia, pacat ca nu știu ce o avut. Da, pai eu ma refeream și la comportamentul meu nu neapărat la depresie, eu am mai multe probleme nu doar depresie, am și probleme psihologice astea sunt cauzate dim copilărie de către părinți. Da, sa meargă la psiholog după ce pleacă de la ei, spre binele ei ar face bine sa plece cât mai repede posibil și sa caute un psihoterapeut bun, în rest altceva nu prea are ce sa facă deocamdată având atâtea probleme.

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

O sa plec la 18 in Bucuresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Byb2001):

Asa sa faci

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

O sa imi revin eu cand voi pleca in Bucuresti (acolo exista multa socializare deorece fratii mai mari au multi prieteni care se intalnesc cu ei), chiar daca va fi nevoie de mai mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Byb2001):

Cu siguranță îți vei revenii scumpa mea :*

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu cred ca se va duce la psiholog, probabil ca va zice ca n-are nimic.
Pai la comportament ma refer si eu la mine, nu la problemele psihiatrice, ci la celelalte, si eu-s cam unicat dar nu-s psihologice, sunt cam genetice la mine.

| Mosotti a răspuns (pentru Byb2001):

Da, e posibil sa-ti revii si fara psiholog, doar sa pleci de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu știu la ce te referi, eu știam ca ai depresie și ca aveai anxietate dar ai scăpat de ea. Diabet nu ai, deci probleme mai grave decât depresia nu cred ca ai. Din punctul meu de vedere depresia severa, nevrotica e mai mai urata ca diabetul, îți fura din ani de nici nu ști când o trecut timpul, te trezești bătrân și izolat in majoritatea cazurilor. Nu exista deocamdată tratament sa vindece astfel de depresii. Acum cu covid e nașpa dacă ai diabet și nu iei tratament nu ții regim cum făcea maica mea mai și fuma și consuma alcool de aia cred ca o rapuso acest virus. Și eu ma tem sa nu fac, deocamdată am 29 de ani. Știu ca, cand ai depresie și anxietate stai prost și cu imunitatea, adică și eu eram sa dau coltu' de la covid nu știu cum m-am pricopsit cu o forma asa grava, nu mam putut da jos din pat cu zilele și vomitam pe unde apucam, maica mea o căzut pe jos după ce o ieșit de la wc și și o rupt bazinul + o făcut hernie hiatala în mișcare de la impactul cu podeaua. Acum îl mai am pe taica meu vitreg, el e singurul care nu o avut nimic, nu știu cum naibii ca are 67 de ani și insuficienta cardiaca, o baut putina palinca și după a doua zi absolut nimic nu o mai avut. Ma gândesc ca era asimptomatic nu știu. Acum iau Detrical, sper sa fie ok, sa ma ajute cu imunitatea.
Nu înțeleg de ce mor tineri care nu au probleme medicale de la covid asta nu înțeleg eu. Tin minte ca nu puteam sta in picioare când aveam covid și eu eram sa cad în baie era oribil, asa ceva nu am simțit pe pielea mea în viata mea, atâta suferință, nici depresia nu mi o provocat asa ceva. și acum ma simt mereu obosit, sunt varza, cred ca e de la covid nu știu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am eu altele care n-au treba cu depresia, care-s diferite de cum e la majoritatea, fel de a fi si altele. Da, am depresie dar de anxietate am scapat asa cum am zis.
Depinde de oameni, la unii exista trat, la altii nu, e relativ, unu cu depresie severa se face bine de la un trat, altul nu, nu se poate generaliza.

Daca mama ta avea diabet, risti sa faci si tu in mare procent.

Ce nu intelegi? E f simplu. Virusul te f fara sa ai sau nu altceva, n-are nici o treaba. Nu toti dezvolta imunitate pentru asta, ca e ceva nou.
Depresia si anxietatea nu vad ce leg are cu imunitatea?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Are legătură, mai ales la tine și la mine.

Studiile arată că depresia este asociată cu activarea sistemului simpatic al sistemului nervos periferic, fapt care contribuie la reducerea limfocitelor T și a celulelor NK (natural killer), dar și la creșterea anticorpilor de către limfocitele B și eliberarea citokinelor, reducând abilitatea de a distruge elementele patogene intra. Pe lângă starea de oboseală și tristețe, depresia are și efecte asupra organismului tău. Depresia îți poate slăbi sistemul imunitar. Imunitatea scade pentru că persoana în cauză duce o viață latentă, fără provocari imunitare. Acesta nu are activități fizice, nu iese. Oct 13, · IMUNOLOG, avertisment: „Statul în casă distruge imunitatea!" Dana Lascu / / Coronavirus carantina. Foto: Pixabay. Imunitatea se formează pentru că intrăm în contact cu tot felul de bacterii și viruși, avertizează un imunolog. Faptul că ne izolăm în casă și dezinfectăm tot ne protejează de coroavirus dar are.Depresia, spre exemplu, duce si la asa-numita depresie imunitara. Depresivii, sigur ca imunitatea lor se deprima, pacientul operat care este. Vaccinul care ar putea preveni stresul, anxietatea și depresia să meargă din cauza colagenului distrus și a oaselor deteriorate ale genunchiilor. Asta Inflamarea este o funcție necesară și naturală a sistemului imunitar. Depresia distruge imunitatea. Si asta datorita imunitatii si modului in care organismul lupta impotriva Secretii ce contin enzime care distrug bacteriile: lacrimi.Depresia distruge totul | Comunitatea orovujo.ditools.ru - am depresie de 9 orovujo.ditools.ru femeie de orovujo.ditools.ru efectuat un set de analize care arata: TGPWBC-6, Pe lângă starea de oboseală și tristețe, depresia are și efecte asupra organismului tău. Depresia îți poate slăbi sistemul imunitar. Imunitatea scade pentru că persoana în cauză duce o viață latentă, fără provocari imunitare. Acesta nu are activități fizice, nu iese în natură, nu se poate bucura de nimic și se neglijeaza. Studiile arată că depresia este asociată cu activarea sistemului simpatic al sistemului nervos periferic, fapt care contribuie la reducerea limfocitelor T și a celulelor NK (natural killer), dar și la creșterea anticorpilor de către limfocitele B și eliberarea citokinelor, reducând abilitatea de a distruge elementele patogene intra.