| anonim_4396 a întrebat:

Deci am 13 ani si m-am apucat de fumat de 2 zile si am fumat in prima zi o tigara in a 2 zii 4 tigari si am tras in piept numa de vreo 2 ori sunt sanse sa fac cancer la gat sau ar trebui sa fumez mult mai mult ca sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marrr a răspuns:

Nu puteai sa te abtii? Nu, nu poti face cancer doar din o tigara-doua, insa in timp apar complicatiistraight face
Nu stiu ce sa zic, nu inteleg de ce este o moda sa te apuci de fumat. Incearca sa te lasi! Nu pentru mine, nu pentru altii, ci pentru TINE si SANATATEA TA!
am sa dau copy-paste la un raspuns postat de mine acum cateva zile, intrucat era cineva care intreba daca sa se apuce de fumat sau nu:
Am sa-ti propun sa faci un testhappy. Ia un pai(orice fel de pai, din comert). Pune-ti-l in gura si incearca sa respiri NUMAI pe gura, facand 10-20 de genuflexiuni. Vino apoi pe TPU si anunta-ma cum a fost, cat de repede ai obosithappy.
NU este bine sa fumezi. Singurul avantaj pe care fumatul il prezinta este placerea de a fuma sau de a te simti smecher si a-ti crea noi anturaje.
Dezavantajele sunt numeroase, si anume:
- ti se vor ingalbeni dintii;
- vei avea o respiratie urat mirositoare, iar nefumatorii nu se obisnuiesc cu ea prea usor;
- pielea ti se va lasa, in timp si va avea un aspect urat;
- pe alveolele pulmonare din plamani se depune o substanta numita gurdon, care se aseamana cu smoala;
- vei fi predispus la boli ale inimii, circulatiei, boli pulmonare si boli respiratorii(astm, sinuzita etc).
- fumatul creeaza dependenta; nu vei mai putea sa stai fara tigari;
- banii! Sa zicem ca ai consuma un pachet de tigari la doua zile; Un pachet de tigari costa aproximativ 10 lei, asta ar insemna 30 de lei pe saptamana sau chiar mai mult(daca fumezi mai mult de 3 pachete de tigari pe saptamana). Intr-o luna s-ar face un milion-doua, bani cu care ti-ai putea lua multe alte lucruri sau i-ai putea strange pentru un nou joc, un CD, haine, un telefon etc.
Sper ca ti-am fost de folos! Gandeste-te foarte bine inainte de a lua o decizie, pentru ca viitorul tau este in jochappy Bafta!
Poftim.

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, trebuie sa fumezi mai mult ca sa faci cancer.

Abh
| Abh a răspuns:

Eu zic sa perseverezi, eu fumez de aproape zece ani si inca n-am facut cancer.

| tyana a răspuns:

Daca o sa continui sa fumezi vei fi candidatul ideal pentru cancer.Cu cat varsta la care incepi sa fumezi este mai mica, cu atat creste riscul aparitiei cancerului.
Eu zic sa te feresti cat poti de mult de fumat, gaseste-ti alte preocupari placute si sanatoase pentru ca viata si sanatatea sunt cele mai de pret daruri.Ai grija de tinehappy

| Vizitiul a răspuns:

Nu exista sanse sa facu cancer, avand in vedere ca ai fumat o perioada putina de timp. E bine ca ti-ai pus un semn de intrebare inca de pe acum, e o masura de circumspectie. Sfatul meu este sa nu inaintezi in acest viciu, opreste-te aici, mai tarziu vei intampina dificultati in a te descotorisii de ele.
Plus de asta, costa bani, practic, platesti pentru a-ti devasta sanatatea. Decizia iti apartine!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cert e ca o sa mori mai repede daca fumezi. Conteaza cat de repede sau de ce boala?

| marrr a răspuns:

Scuze, substanta care se depune pe alveolele pulmonare se numeste "gudron". Am recitit raspunsul si am observat ca am gresithee hee.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nu faci nici un cancer la gat d ela atat, dar ar trebui sa te lasi ce-ti trebuie la 13 ani tigari.sanatatea e mai important dele incolo.ai timp si mai sunt si scumpe.

| Himera a răspuns:

Daca doresti sa faci cancer pulmonar continua si in cativa ani vei fi terminat.

| elyssa20 a răspuns:

Sanse sunt, asa ca mai bine renunta ca sa nu mai ai de ce sa faci cancerhappybafta.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Hey! eu zic sa te lasi de fumat ca poti face cancer daca fumezi.

| wannabe a răspuns:

Nu sunt fumator, dar ti-as recomandat sa te opresti acum din fumat inainte sa devii dependent si sa-ti fie greu sa te opresti.mai tarziu vei regreta ca ai pus tigara in gura. poti face cancer la gat chiar si din 10 fumuri, nu glumesc.

| covexrobu a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa fumezi muuuult mai mult ca sa faci cancer. Dar mai bine lasa tigarile ca nu merita sa dai bani pe asa ceva.

| Roikiiii a răspuns:

Deci si eu sunt de varsta ta happy. si eu am fumat da` pana la urma m`am lasat.Nu faci cancer... eu am fumat 6 tigari intr-o zi una dupa alta da` in piept si nu am patait nimic... ai grija sa nu afle parintii tai totusi happy BFT :*

| 2696 a răspuns:

Nu poti face cancer una doua... dar peste vreun an poti sa ne pui din nou intrebareawinking

Răspuns utilizator avertizat
| vivalavida a răspuns:

Dar ce tu vrei sa faci cancer la gat sau nu esti sanatos? eu cred ca ar trebui sa te opreti din fumat acum cat mai poti ca dupa aia o sa vrei si nu o sa mai poti, dar pana la urma urmei de ce te-ai apucat sa fumezi doar stiai ca-ti face rau sanatati

| andreea16a a răspuns:

Nu mai fuma, nu e sanatos straight face!

| Happyness a răspuns:

La 13 ani nu e bine sa fumezi si nici sa fumezi mt, daca fumezi trage in piept in plamani nu doar in gura ca faci cancer la gat

| MysteriousVIP a răspuns:

Continua tu asa. si vei suporta consecintele ...tot fumul se duce in Plamanii. poti sa faci cancer pulmonar sau alte prostii. Sfatul meu e sa te lasi de prostiile alea pana nu e prea tarziu. bafta

| anaoi a răspuns:

Ti se pare ca te diferentiaza cumva o tigara tinuta in mana?
daca da, asa e!
tu ai sanse mult mai mari sa te imbolnavesti si sa nu poti sa te mai lasi de ele, in niciun caz nu pari mai interesant sau stiu eu cum...
de ce te-ai apucat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti prost sa stii... off de capul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fumeaza pana intri in mormant mai scapa lumea de un prost

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am 13 ani sunt fata... si am inceput sa fumez acum de la 13 ani dar nu in fiecare zi.asa o tigare la 5 zile sa zicem. dar nu stiu ce sa fac. m-as lasa.nu mas lasa.la mine nu-i cine stie ce. u mai fumezi acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pustiu un sfat lasate de fumat ca nu-i de tine esti inca copil lasate pana nu-i prea tarziu asa eram si eu la 13 ani prima tigara pana am ajuns la 1 packet jumate pe zi lasate ca asa am zis si eu eee o tigara ce ca nu face nimica pana devii dependent am 20 ani si fumez de 7 ani din cauza problemelor m-am apucat... si nu faci cancer nu te teme dar lasate ca esti inca in crestere si organismu nu ti se mai dezvolta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu st sanse sa faci cancer uite eu am fumat mai mult de 4 tigari si nu am tras in mine si uite nu am nnk... adica fumez de un an am 14 ani dar pana sa invat sa trag in piept am pufit multe tigari

| reptila a răspuns:

Toţi că să se lase de fumat nuş ce... Da spuneţii că la 1000 de ţigări ajungi la cancer la gât!

| gigikutza a răspuns:

Oameni buni de ce tot ii raspuneti un om "ca las-te ca mori, ca nu-s ce dracu faci la plaman" si eu fumez si am tot 13 ani dar nu fumez cinci pachete de tigari pe zi!