| ioana2200 a întrebat:

Daca am pojar si ies afara, ce pot pati?
Am pojar dar deja mi-au disparut petele si au trecut 5 zile, si vreau sa ies. Pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

La rujeola (pojar), pacientul este contagios 4 zile inainte si dupa aparitia eruptiei cutanate (adica a bubitelor). Transmiterea bolii se face direct prin contact cu persoana bolnava prin picaturile de secretie nazofaringiana raspandite in aer in jurul bolnavului; transmiterea indirecta prin obiecte contaminate cu secretii de la bolnav este posibila, dar mult mai rara - contagiozitate mare 4-5 zile inainte si 6 zile dupa aparitia eruptiei. Perioada posteruptiva (dupa disparitia petelor), in care bolnavul este in convalescenta, se caracterizeaza prin disparitia febrei si a elementelor eruptive. In aceasta faza bolnavul este expus la variate complicatii: pneumonii, abces pulmonar sau pleurezie purulenta, convulsii, reactii meningiene, encefalita rujeolica, scleroza in placi, afectiuni oculare, amigdalita, stomatita, otita medie supurata, miocardita, gastroenterite, apendicita. In concluzie, mai ai rabdare macar doua zile inainte de a iesi afara. In rest, sanatate maxima!

| Felix65 a răspuns:

Pentru ca am iesit mai repede afara decat m-a sfatuit medicul, am contactat bacilul Koch, adica am facut tuberculoza!

| gaxy a răspuns:

Uite cel mai bine ar fi sa te adresezi unu medik doar acesta ar putea sa te ajute cu adevarat ai grija caci totul depinde de tine si sa nu agravezi totul

| dasadasayahooro a răspuns:

Www.facebook.com/carageagaby . cu deosebit respect va rog sa dati un like pe profilul acestei pagini de facebook .ajutati copii bolnavi de cancer iar daca doriti , distribuiti pagina 1 like = 1 $