| anonim_4396 a întrebat:

Dacă după ce ți-ai spălat părul te clătești cu apă cât mai rece, acest lucru este periculos pentru sănătate? Se spune că acest procedeu reduce căderea părului la spălare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu prea imi suna bine constrastul dintre cald si rece in nici o etapa.E ca si cum ai face baie iarna, una fierbinte, apoi sa scoti capu afara pe geam.Cum ar fi?

| Drimmero a răspuns:

Caderea parului e conditionata de multe chestii, genetica, lipsa anumitor vitamine din corp, stres, perioada mai nasoala emotionala, anumite chimicale din produse cosmetice, eu unul nu am auzit de asa ceva, iti cade mult par? Avand parul lung poate ai doar senzatia ca e mult, dar pe zi e ok sa cada undeva la 100 de fire pe zi si nu se rareste, nu chelesti. Poate ai anumite probleme interioare de iti pica mult si sesizabil de pe scalp

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Genetica nu cred că este de vină...asta deoarece în trecut aveam un păr superb, des și lung. Dar presupun că problemele cu tiroida și o dietă irațională prin care am slăbit brusc vreo 20 kg mi-au distrus părul ireversibil. Spun ireversibil pentru că am încercat măști cumpărate și făcute în casă (da, am stat cu ouăle în cap big grin ), uleiuri (ricin și argan), șamponuri speciale de la farmacie, pastile cu lunile...și tot nimic. Din contră, mi se pare că e mai rău. Și mi-e rușine să îl prind chiar și într-o coadă obișnuită de rar ce este. straight face Atât doar că arată bine în față, cât de cât.
Chestia asta cu aspectul părului a început să mă afecteze destul de mult și m-a făcut să mă gândesc dacă voi mai avea vreodată un păr normal. sad

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dieta drastica ti-a pus capac, dietele sarace in anumiti nutrienti, dar mai ales in proteine care sunt prietenele firelor de par, le ancoreaza in radacina cum trebuie. Ti s-a subtiat firul si eventual ti s-a si rarit, du-te la medic ca nu e nimic pierdut, daca nu ai zone chele ai sanse foarte mari sa ti se regenereze fire sanatoase si puternice, dar asta in timp, la tine sunt schimbari ce au venit in timp, efectele nu sunt imediate. Intai de toate destreseaza-te, scapa de stres, iti trebuie o liniste interioara, apoi o dieta bogata in proteine, mai usor cu stresul ca asta e alt inamic. Daca nu e treaba genetica in general se rezolva pentru ca la genetica nu prea ai ce face. Si da,, te inteleg perfect cand vine vorba de incredere de sine scazuta cand e vorba de par, parul are rol social, te modeleaza, iti da alta incredere de sine, alt aspect. Nu mai incerca oua, uleiuri si alte prostii, astea sunt mituri, nu vor da efect, trebuie sa lucrezi la cauza si sa o elimini.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa iti dau acum un raspuns inteligent dat de o utilizatoare prin 2010 tot pe acest site:

"Este fals! Dimpotriva, daca te speli sau te clatesti cu apa rece scalpul va avea de suferit iar tu te vei alege cu un par plin de matreata. Daca vrei un par matasos si stralucitor hidrateaza-te corespunzator si foloseste balsam o data la doua spalari. In plus, poti aplica o masca alcatuita din galbenus si ulei de masline. Pentru mai multe sfaturi legate de hair care, urmeaza linkul: http://www.divahair.ro/frumusete/ingrijirea_parului Ai grija de tine si nu mai apleca urechea la tot ce se spune in jurul tau."

Pe langa asta, presupun ca ai auzit si tu de baile cu apa calda-rece pentru imunitate si pentru circulatia sangelui. Da. Dar asta doar la membre, la cele care nu contin organe vitale, nu la cutia toracia, nu la cap.

| Freya1 a răspuns:

Sa iti spun o chestie pe care o întâmpină eu de ceva vreme.
Am avut un par foarte bogat si frumos, dar cu timpul să subțiat extrem de tare firul de par si degeaba il am eu des. Poate sa cada cat vrea ca tot mai este, dar odaia e ca trebuie sa gasesc o solutie sa ingros firul.Am incercat sa ma spăl cu apa in toate felurile, sa folosesc N tampoane dar nu ma ajuta.Probabil problema e din sanatatea ta.

| Wr3nch a răspuns:

Se zice dar nu cred ca e o idee buna. Pupi o raceala strasnica si piere cheful de viata.

| Frank51 a răspuns:

Nu as face asta nici platit.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai iti dai pe lungime nu la radacina. Intr-adevar apa prea rece sau prea calda produce inflamatie a pielii scalpului.
Apa rece e benefica pentru ca inchide cuticula firului de par

| WhiteLife a răspuns:

Nu stiu daca are legatura cu caderea parului, dar apa rece inchide cuticula (iar apa calda o deschide). Daca vrei sa folosesti apa rece, pune doar pe lungimea parului, fara sa atingi scalpul (care oricum e ud si iti va fi rece).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Caderea parului are la baza are lucruri, nu conteaza ca te speli cu apa fierbinte sau rece. Daca te speli cu apa foarte rece risti sa te imbolnavesti si sa ai alte probleme.
Daca tu consideri ca iti cade foarte mult par, viziteaza un dermatolog

| Mipasususuyamyamyam a răspuns:

E recomandat, nu e periculos.

| BecSpart a răspuns:

Am facut asta de o grămadă de ori și încă nu am murithappy

| DabiJaWL a răspuns:

Pai ia manca tu ceva fierbinte si dupa bea ceva rece, asa-i ca o sa ai o durere de dinti? Din cauza ca iti distrugi smaltul dintilor

| Hereiam7 a răspuns:

Nu cred ca are treaba cu caderea parului, am auzit doar ca il face mai stralucitor daca te clatesti cu apa călie, adica spre rece, dar nu rece sau foarte rece.