| andreigustaviol a întrebat:

Daca iau proteina si ma las de sala si din luat proteine, gen o sa pierd tot ce am lucrat si mi se vor lasa muschii? Gen proteina: pro whey hardcore

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Nu conteaza firma. Nu conteaza nici daca e whey sau casein.
Tu acum bagi ceva in corp sa-ti ajute masa musculara, daca acel ceva nu mai e, cum vrei ca muschii sa ramana la fel?
De exemplu, culturistii profesionisti iau steroizi, 400% testosteron pentru a creste, intretine, repara muschiul. Daca se opresc, deunde 400% testosteron sa tina masa respectiva? Normal ca o sa dea inapoi la nivel de ce face si ce ia la momentul respectiv. Inca un exemplu: In preajma craciunului, te bagi in carnea de porc si te ingrasi vreo 5 kg sa zic. Vreo 2 saptamani ai dat gata 2 porci laughing Dupa, cand carnea de porc s-a terminat, incepi sa slabesti, sa dai alea 5kg jos, de ce? Pentru ca nu mai mananci carne de porc.Revii la cum ai fost inainte de craciun, inainte de a baga ca spartul carne de porc.
Cu cat castigi mai mult, cu atat o sa pierzi mai mult. Dar vazand ca tu iei doar Whey, nu o sa-ti dea inapoi mare lucru. Ma gandesc la 10-20% poate mai putin. De-ai fi luat si creatina+acizi aminati etc etc ai fi pierdut mai mult cand te lasa-i.
'' si mi se vor lasa muschii'' Prost spus. Nu ti se lasa decat cand vei avea 60 + ani. In schimb se vor relaxa pentru ca nu-i mai supui la efort regulat. Nu mai sunt tonifiati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Muschii nu raman la fel nici daca n-ai luat niciun fel de supliment... procesul este FIX LA FEL cand nu te mai antrenezi.

2 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Depinde ce fel de fizic ai. Daca esti ectomorf (slab in mod normal), probabil ca vei slabi tot ce-ai pus. Daca esti endomorf (mai bine facut), posibil sa te mai ingrasi un pic, sau sa se acopere de un strat mai mare de grasime.