| Irina009 a întrebat:

Daca ma duc la medicul de familie fara parinti imi da trimitere la analize
?
Vreau sa fac analiza HCG pentru a vedea daca sunt sau nu, trebuie sa mai platesc daca am trimitere? Unde pot face? Imi trebuie un adult? Langa mine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deci, daca ai sub 16 ani impliniti, va trebui sa te prezinti cu un parinte sau un tutore legal si actele care sa dovedeasca asta (certificatul tau de nastere si buletinele amandorura).
Pentru consultatie si ecografie, nu ai nevoie de prezenta unui adult dupa ce implinesti 15 ani.
HCG iti poate spune repede daca esti sau nu insarcinata (cam dupa 16-18 zile de la contact). Consultatia ginecologica cu ecografie iti poate spune asta doar dupa 5-6 saptamani de la contact, dar iti da mai multe informatii (daca e sarcina normala sau extrauterina, daca ai un embrion sau doi, daca sarcina este in evolutie, daca placenta e inserata corect, daca ai probleme genitale care pot sa puna in pericol viata ta sau a copilasului)

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Analiza nu este decontata de casa de asigurari, deci o vei plati indiferent daca ai sau nu trimitere. Este un test de sarcina, nu ceva legat de sanatate. O poti face la orice laborator de analize din sange. Nu iti trebuie nici o trimitere si nici un adult daca ai 16 ani impliniti. Daca nu ai, iti trebuie obligatoriu un parimte (nu orice adult).

| Irina009 explică (pentru Brigaela):

Serios... la adult trebuie neaparat nu stiu acte buletin ceva. dar care e mai bun consultatia nu am fost in viata mea iti spune daca esti sau nu? Eu nu sunt sigura daca sunt. si d asta vreau sa fac toata lumea care le am zis cum s-a intamplat a spus ca nu. dar am intrebat pe cineva care e medic de ani buni. ca ar trebui sa ma duc la o consultatie imi spune la fel cum este si la analize sigur si precis?

| Irina009 explică (pentru Brigaela):

Pot sa va explic cum a fost primul act? el ejaculase s-a sters bine dupa am spus sa o facem dupa 30 de minute, ok a bagat o doar jumate atat. ca nu mai voiam mai incolo. a scos o a mai facut o "**** mica " de un minut si ceva si aia a fost... eu nu eram in perioada fertila

| Brigaela a răspuns (pentru Irina009):

Orice act sexual are risc de sarcina. Orice act sexual neprotejat are un risc semnificativ de sarcina. Stersul nu are nici o valoare, pentru a se asigura ca nu are multi spermatozoizi pe penis si uretra, dupa ejaculase, barbatul trebuie sa urineze si sa se spele foarte foaret bine, cu multa apa si sapun, decalotand si insistiand mult in toate cutele preputului.
De unde stii ca nu erai in perioada fertila? Cum ai verificat ovulatia? Doar ecografia transvaginala este buna, testele de ovulatie sunt prea aproximative, iar metoda mucusului sau a temperaturii bazale sunt extrem de imprecise.

| Brigaela a răspuns (pentru Irina009):

Deci, daca ai sub 16 ani impliniti, va trebui sa te prezinti cu un parinte sau un tutore legal si actele care sa dovedeasca asta (certificatul tau de nastere si buletinele amandorura).
Pentru consultatie si ecografie, nu ai nevoie de prezenta unui adult dupa ce implinesti 15 ani.
HCG iti poate spune repede daca esti sau nu insarcinata (cam dupa 16-18 zile de la contact). Consultatia ginecologica cu ecografie iti poate spune asta doar dupa 5-6 saptamani de la contact, dar iti da mai multe informatii (daca e sarcina normala sau extrauterina, daca ai un embrion sau doi, daca sarcina este in evolutie, daca placenta e inserata corect, daca ai probleme genitale care pot sa puna in pericol viata ta sau a copilasului)

| RAY a răspuns:

Normal ca da, dar sa mergi cu cardul de sanatate, daca ai trimitere si aia au fonduri e gratis

| Irina009 explică (pentru RAY):

Card de sanatate? Adica

| RAY a răspuns (pentru Irina009):

Nu ai card de sanatate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stai cuminte că se duce cu contul de Facebook.