| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Daca mergi la sala si bagi in tine tot felul de rahaturi caum ar fi suplimente, steroizi si manaci batoane din alea pentru sportivi atunci cand depui efort fizic s-ar putea sa iti explodeze inima din piept? Intreb asta pentru ca am auzit tot delul de cazuri cu sportivi care si-au solicitat masa musculara si au murit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

laughing doar daca esti pe doping foarte mare, chiar si mediu iti afecteazã organele si inima si se poate sa ti se rupã muschii.
Suplimentele nu iti e explodeazã nimic, doar portofelul de la cât de gol este laughing

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Donsavas):

Nu ma lua in ras, am scris si eu ce am auzit de pe la alti nu am avut timp sa ma interesez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Am râs de mine, deoarece sunt acuzat de "altii" ca folosesc asemenea substante, desi nu am murit incã laughing
Trage natural, mananca bine un antrenament calumea full body sau upper lower si suplimente(la nevoi)

Răspuns Apreciat de Editori
| AnastasiaK a răspuns:

Pai hai s-o luam logic:
Suplimentele pot fi proteine (le gasesti si in mancare), creatina (o gasesti si in mancare), BCAA (contine 3 aminoacizi; din aminoacizi sunt alcatuite proteinele, pe care am stabilit deja ca le ai si in mancare), glutamina (e tot un aminoacid), beta alanina (tot aminoacid), gainer (contine proteine, carbo si grasimi, pe toate le ai si in mancare), vitamine (nu cred ca e nevoie sa mai zic). Mai sunt si altele, dar cred ca astea sunt cele mai folosite. Batoanele alea despre care vorbesti sunt batoane proteice, iar singurul lucru "special" la ele este ca au o cantitate mai mare de proteine decat un baton normal. Deci, crezi ca exista vreun pericol pe care il pot cauza niste chestii pe care le are oricine in alimentatie?

Singurele suplimente care pot prezenta anumite riscuri sunt pre-workouturile, astea fiind niste energizante, deci iti dai seama de ce.

Cu steroizii e alta poveste. In primul rand, astia sunt ilegali in Romania. In tarile in care sunt permisi, se iau la recomandarea medicului, dupa o serie de analize, deci e un proces supraveghiat. Intr-adevar, pot avea o serie de efecte negative printre care si problemele cardiovasculare, insa, realist vorbind, riscul unui infarct sau al unui atac cerebral din cauza unui ciclu de steroizi e destul de redus. Steroizii sunt foarte periculosi atunci cand se face abuz, in rest, daca sunt administrati corect, prezinta cateva pericole (care trebuie luate in calcul de cineva care vrea sa inceapa sa-i foloseasca), dar nu sunt atat de grave pe cat se crede.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Suplimentele si steroizii sunt scumpe. Steroizii sunt ilegali sau restrictionati,nu are oricine acces la aceste substanțe caci sunt droguri. Suplimentele nutritive pot fi insuficiente,contrafacute sau consumate in exces,inutile, pentru ca se elimina. Acei oameni care își intoxica corpul, mor din cauza cancerului, astmului sau a problemelor cardiovasculare grave. Nu prea are treaba cu masa lor musculara, nu toti ajung sa întreacă limitele.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu iti explodeaza ca te inveti cu efortul...