| tuGatita a întrebat:

Daca mergi pe bicicleta cresti in inaltime? daca da, cam cat ar trebui sa mergi? m-am plimbat cu bicicleta de doua ori zilele trecute, dupa ani buni de pauza, si imi cam place sportul acesta. Faza e ca NU vreau sa ma mai inalt. Am 18 ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

De crescut in inaltime cresti doar daca esti in perioada de crestere. Dar efortul de pedalare te poate ajuta sa-ti maresti putin masa musculara a picioarelor. Si e un efort fizic placut si benefic pentru sanatate. Plimbare placuta!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Inaltimea e determinata genetic, prin sport nu prea ai ce sa-i faci.

Deci da-i tare, am prieteni care merg serios pe bicicleta ( gen 100 de km / zi ), au facut turul romaniei, etc. si nu sunt foarte inalti.

| puscasul a răspuns:

Da cresti dar nu chiar asa de repede eu merg cu bicicleta in fiecare zi incpand din Aprilie pana acum mam inaltat cu 5 cm dar trebuie sa mergi mult.

| tuGatita explică (pentru puscasul):

Dar tu cam ce varsta ai? nu am de gand sa merg de mai mult de 2 ori pe saptamana pe bicicleta. si merg cam cate o ora-o ora si jumatate

| puscasul a răspuns:

Poate esi pe ce viteza e bagata biciceta eu merg tot deauna pea adoua happy

| puscasul a răspuns:

14 ani.

| Dey64dey a răspuns:

Salut.Si eu practic sportul acesta cam de un an jumate si m-am inaltat foarte mult. Eu zic ca sportul acesta m-a facut foarte inalt, aproape toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca m-am inaltat datorita ciclismului, eu asa zic deoarece parintii mei sunt foarte scunzi de inaltime