| anonim_4396 a întrebat:

Se poate scoate o masea care e distrusă, dupa ce imi pun aparat dentar fix?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

In mod normal extractiile si obturatiile ar trebui sa se faca inainte de montarea aparatului fix. Daca maseaua este "distrusa" nu ar fi trebuit sa se puna aparatul inainte de rezolvarea ei...
Altfel, se mai poate lucra si cu aparatul montat, insa e posibil sa trebuiasca scoase inelele si apoi montate inapoi. Daca ai ortodontul in acelasi cabinet ca si stomatologul generalist, poti face o programare la amandoi in acelasi timp. Ortodontul scoate inelele, celalalt face extractia sau obtureaza, apoi se pune la loc inelul.

| RoxiiSalii a răspuns:

După părerea mea, cred că da insă doar prin operaţie dacă aparatul este fix.Asta părerea mea sper că te-am ajutatwinking