| Dana2103 a întrebat:

Daca slabesc,pielea in exces se lasa, ramane?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Daca e doar o variantie de 5-10 kg nu o sa ai piele in exces, mai ales daca slabesti incet inncateva luni. Dar daca slabesti 50kg clar da, o sa ai piele lasata. Oricum, daca chiar ai o problema cu obezitatea, mai bine niste piele lasata, chiar si ca aspect tot e mai bine. Dar pentru cineva care nu e gras ci doar vrea sa fie putin mai "fit" cu cateva kilograme in minus nu va exista aceasta problema.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă nu faci sport să te tonifiezi, da

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Ba nu, in anumite limite de ingrasare, pielea nu-si pierde elasticitatea si se va strange frumos dupa cum slabeste! Deci nu cont ca face sau nu sport.
Problema apare la obezi cand pielea isi pierde elasticitatea si nu se mai strange, abia acolo e problema.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, ai dreptate, la slăbit de multe kilograme. dar pot apărea totuși vergeturi dacă slăbești deodată mult și nu faci sport

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Deodata mult mai greu! Si daca nu mananci nimic, abia dai 10 Kg jos intr-o luna, sa nu ai impresia ca dai asa repede.
Cu sport si dieta se pot da si 5-6 kile jos in mod normal, deci nu e problema.

Aaa, daca esti cu capu si faci in prostie sport dar nu mananci nimic, ca sa dai 10 kile in 5 zile, atunci da, n-are timp pielea sa se stranga. Depinde si de om, depinde si de viteza de slabire.
Sport degeaba faci daca elasticitatea aia e, sau daca viteza de revenire e x, tot te vei trezi cu pielea lasata, vei antrena muschii doar si atat.
Faptu ca din din maini si picioare nu are nici o treaba cu elasticitatea pielii neaparat. De ex antebratu da?! Tu cum umbli la piele? Practic nu umbli deloc, ia gandeste-te.
Dai din el doar cu totul, nu lucrezi pielea de pe el. Ca nici nu ai avea cum.
Tonifici doar musculatura, atat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da

| Mosotti a răspuns:

Nu, daca nu te-ai ingrasat mult, pielea se strange dupa cum slabesti! E f okey. Se lasa doar daca ingrasarea a fost excesiva si pielea a fost intinsa asa tare ca si-a pierdut elasticitatea, altfel nu.
Si eu care am avut 20 Kile in plus, si tot nu s-a lasat deloc pielea! Absolut deloc. S-a retras frumos odata cu slabeala. Deci stai linistita.

| aXy99 a răspuns:

Cu cat slabesti mai multe kg intr-un timp cat mai scurt, cu atat ti se va lasa pielea mai mult.
Un alt factor important este si elasticitatea pielii, dar nu cred ca difera chiar atat de mult de la un individ la altul.
In concluzie, slabeste lent si sigur. Daca vrei sa slabesti foarte mult, e inevitabil, daca vrei sa slabesti doar cateva kg, nu iti bate capul cu asa ceva.

| Alive99 a răspuns:

Ramane