| jon22 a întrebat:

Daca un caine are o capusa ea poata sa se prinda de alt caine sau om daca acel caine este atins?(si in special de om)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DedeeAndreea a răspuns:

Da.Exista aceasta posibilitate, mai ales daca un om atinge si mangaie in exces(mai mereu) cainele.Tocmai de aceea trebuie sa avem grija sa nu mangaiem orice caine de pe strada,iar, in caz ca are catelul nostru capusa, trebuie sa il ducem urgent la veterinar! Capusa este foarte periculoasa si pentru caine, si pentru om! Daca ai pus mana pe un catel care avea capusa, iti sugerez sa mergi repede la un medic; si cand spun REPEDE ma refer la URGENT.Sa nu fie prea tarziu! Bafta! Si multa sanatate!

| dracu14 a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Sunteti panicati rau,capusa e neagra si se vede usor,in general se pune pe picior sau pe mana, iei un servetel si il imbibi in alcool(nu conteaza poate sa fie whiskey, tuica, coniac)si tamponezi pe capusa ca sa isi scoata picioarele, dupa o tragi usor si fara probleme

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Sursa capuselor este reprezentata de animale. Deci putem lua in orice moment capuse de la un caine.
http://www.i-medic.ro/analize/test-boala-lyme

| Catalin970 a răspuns:

Daca este vorba de o capusa,in mod normal, odata ce se prinde de un animal, sau om dupa caz, nu se mai da jos pana ce e scoasa, dar in nicidecum nu sare ca in cazul puricelui pe alta gazda.Bafta!

| dracu14 a răspuns:

Ma eu sunt un iubitor de animale si mangai orice caine de pe strada, eu nu am luat nici o capusa sau purice deci cred ca nu

| nicudare a răspuns:

Da deoarece ea e mica si nu vo bezi foarte foarte bine.ea sare de pe caine si se pun in loc ascuns. funda?