| tom11 a întrebat:

De 1 luna am diaree aproape continuu, ma lasa 2 zile ma apuca iar...si ma tine minim 1 saptamana,, sunt si foarte balonat,, ce poate fi?, mentionez ca am fost destul de stresat perioada asta, iau si un suplimen de vitamine, pentru c am niste senzatii ca mi se inclesteaza mainile si capul,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexandraalis a răspuns:

Daca nu ai luat medicamente antidiareice: furazolidon, imodium, loperamid, smecta trebuie sa iei unul dintre aceste medicamente.
Imodium se i-a prima data 2 capsule, apoi cate unu de 2 ori pe zi, furazolidon poti sa iei si 3 pe zi.
Trebuie sa tii regim alimentar cateva zile cu: paine prajita, orez fiert, carne fiarta sau pe gratar, banana, ceai de menta.
Daca ai facut ce am scris mai sus si nu ti-a trecut, atunci trebuie sa te consulte un medic, ai nevoie de un antibiotic.
Pote sa ti se intample toate acestea si din cauza stresului, dar nu este o regula, trebuie sa mergi la medic, poate iti da sa faci si un examen coproparazitologic.
Pentru inclestarea mainilor si a capului, i-a calciu si magneziu, chiar si un extraveral sa te mai linistesti. Mineralele dar si vitaminele nu se asimileaza imediat, deci aceste simptome nu vor trecere repede.
Dar de ce nu mergi la medicul de familie?
Ar fii bine sa iei un tratament indicat de un specialist.
Noi ne dam cu parerea atat, consultatiile nu se fac pe internet.
Daca este grava starea ta mergi la medicul de familie sau la urgente.
SANATATE.

6 răspunsuri:
| Eva a răspuns:

Nu spui daca iei vreun tratament impotriva diareei... daca nu, ar trebui sa iei! Furazolidon, Imodium, Saprosan. Bea multe lichide, in special ceai de stevie. Si du-te la medic, e cel mai sigur.

| boogdan91 a răspuns:

Posibil sa ai SIDA.

| MoneyMoney a răspuns:

De o luna si NU ai fost inca la doctor!?!? Inseamna ca-ti place!

| elenac a răspuns:

Ia triferment sau omez pentru balonari,pentru diaree poti incerca sa mananci banane, sa iei o lingura de orez(crud)sau chiar sa mananci pilaf. daca nu trece du-te la un doctor s-ar putea sa ai probleme cu stomacul si nu poti digera bine, iti poate da un tratament adecvat... bafta!

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Se poate sa ai dezinterie. M-ai stai o luna si o sa mori de deshidratare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi de cauza infectioasa, paraziti, sau un dezechilibru al florei intestinale, incerca sa iei Biotics, te ajuta in echilibrarea florei intestinale, si ar trebui sa mergi la medic pentru un examen coproparazitologic, de asemenea ar fi indicata si o testare pentru Helicobacter Pylori. Ar fi indicat sa tii regim, si sa mergi cat mai repede la medic.