| Silvia93 a întrebat:

De 2 zile ma doare in stanga spate in gura, adica maseaua.
Azi am observat cand pun degetul ca am un fel de cos.un fel de bucatica de carne mica inauntru.
Poate fi de la curent? Ce medicamente as putea lua? Nu vreau la dentist ca nu am nici bani :/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai puroi, daca nu mergi acum ti se va umfla fata si o sa te doara operatia la dentist. Costurile sant mici pentru problema care o ai

| RAY a răspuns:

La urgente e gratis, e naspa daca ti s-a umflat nu bea apa rece,fierbinte, nu manca cald,rece, spalate pe dinti asa eviti microbi practic te clatesti cu pasta ceve efect ar putea avea, solutia e sasi scoata maseaua sau plomba din pacate momentan nu se poate daca s-a umflat acolo, poti sa ai febra de la asta e o punga de microbi acolo, ea ceva care distruge microbi sa nu se inflemeze mai puternic, repet le urgenete e gratis

| Silvia93 explică (pentru RAY):

La urgenta nu e asa urgenta, ma tine mult timp. Pentru o durere grava lombara m`a tinut de la 7 seara la 3 dimineata, pana am intrat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu nu poate fi de la curent. treaba asta cu curentul e doar o chestie babeasca. Mergi la dentist poate fi o infectie

| Silvia93 explică (pentru suntserios):

Am si spus... locuiesc singura si nu am un job stabil. Nu imi permit momentan dentist.

| SkyPilot a răspuns:

Te doare maseaua sau te doare gingia? Daca este un abces nu scapi de dentist. Ai putea incerca cu antibiotic, poate sau nu sa iti treca pe termen scurt dar revine si va fi din ce in ce mai rau. Mai bine te duci direct.
Poate sa fie o afta, de obicei apar datorita consumului de produse lactate din lapte nepasteurizat. In acest caz apa de gura citrolin ar putea să te ajute, iar pe termen lung corsodyl sau alta apă de gură cu clorhexidină.
http://www.csid.ro/medicamente/citrolin-apa-de-gura-11707813/
Alte idei nu am. De la curent clar nu este :)

| TonyBarbu a răspuns:

Ai abces gingival. Mai multe aici:

http://www.csid.ro/......-11590890/

Succes.

| wizzkid a răspuns:

Pune putina pasta de dinti acolo pe buba, nu ai ce medicament sa iei, o sa treaca ea

| Silvia93 explică (pentru wizzkid):

E umflat cu tot cu dintii din fata, toata partea stanga de gingii sad

| SkyPilot a răspuns (pentru Silvia93):

Rezolva cumva cu banii si mergi cat poti de repede la dentist. Ceea ce ai descris in ultimele raspunsuri arata a abces si inca unul serios. Nu e o idee buna sa incerci singura cu antibiotic si nici nu cred ca va functiona.