| GiveMeYourPussy a întrebat:

am si eu o intrebare.ma doare maseaua de numa. Cam ce mi-ai putea recomanda in afara sa ma duc la dentist si in afara sa o scot happy cu ce medicamente va trece voua durerea de mesele happy va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| francesca89 a răspuns:

Paiii,eu iau amoxacilina,imi trece si nu ma mai doare cateva luni, daca iei doar calmante, durerea trece pe moment doar

| GiveMeYourPussy explică (pentru francesca89):

Dar mai am o intrebare daca nu te superi... nu sti cam ce contine amoxacilina? de fapt ce vreau eu sa zic e ca amoxacilina contine penicilina? sunt alergic la penicilina... multumesc pentru raspunswinking

| francesca89 a răspuns (pentru GiveMeYourPussy):

Contraindicatii: Hipersensibilitate la amoxicilina, la alte antibiotice din grupa penicilinelor, la cefalosporine sau la oricare dintre excipientii produsului; Mononucleoza infectioasa; Copii sub 5 ani.

Nu lua! du'te la medic, tot te descurci cumva.In ce tara esti?

| GiveMeYourPussy explică (pentru francesca89):

Belgia

| francesca89 a răspuns (pentru GiveMeYourPussy):

Nu stii engleza?

| GiveMeYourPussy explică (pentru francesca89):

Mai putin decat mai mult laughing dar cred ca pana la urma voi ramane la Ketonal... mersi pentru raspunsuriwinking

| francesca89 a răspuns (pentru GiveMeYourPussy):

Ehii extraordinar, te duci la medic, se uita in gura ta si'si da el seama care'i problema.
Totusi ai grija cu ketonal'ul! sa nu iei mai mult de o pastila pe zi.succes

| GiveMeYourPussy explică (pentru francesca89):

Ooops dar eu deja iau 3 pe zi 1 din 1 amiaza 1 seara...e de rau? big grin

| francesca89 a răspuns (pentru GiveMeYourPussy):

Da,e de rau, du'te la dr.

28 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Daca iei un algocalmin fiola iti va trece durerea ff repede, insa asta rezolva doar efectul, nu si cauza. Daca te doare maseaua, mai mult ca sigur exista o carie pe acolo si tot trebuie sa ajungi la dentist. happy Stiu ca nu asta e raspunsul pe care il asteptai, dar daca stai prea mult cu o infectie, aceasta se complica si durerile vor fi mult mai mari, chiar si atunci cand vei trata problema.

Bafta!

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Pros sfatul francescai. Amoxacilina este pentru infectii nu pentru dureri. De ce iti e frica de aia nu scapi. Cu cat trece mai mult timp cu atat va fi mai rau in viitor. Daca mergi acum la dentist poate mai poti salva maseaua dar daca e prea tarziu ramai si fara masea si cu dureri. Iti spun asta deoarece fosta mea prietena este asistenta la un cabinet stomatologic. Si nu inteleg de ce frica de dentist cand in ziua de azi abia daca mai simti ceva. Totul se face cu anestezie.

| GiveMeYourPussy explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Nu ma intelegeti gresit dar nu mi-e frica de dentist... dar sunt in alta tara si nu stiu limba.defat nu stiu absolut nimica pe aicea.si nu stiu unde as putea gasi dentist si nu stiu ce sa ii zic la dentistul ala laughing) doar aman pana pe sfarsitul anului cand ma voi reintoarce in tara sa fac maseaua va multumesc pentru raspunsuri

| francesca89 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Eu am spus de la ce imi trece mie(oricum nu imi trece pe moment, doar dupa cateva zile si dupa aceea nu mai am treaba multa vreme), si amoxacilina mi-a dat stomatologul...in fine,bine'nteles ca oricum trebuie sa te duci la medic,nu poti lua toata viata analgezice.Dar la fel sunt si eu in strainatate si nu ma pot duce la medic, nu de aia ca mi'e frica sau ca nu vb limba, nu ma duc fiindca e EXAGERAT de scump

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru GiveMeYourPussy):

Daca esti acolo trebuie sa ai pe cineva care sa vorbeasca limba. Deci totusi nu cred ca e asa dificil sa comunici cu un dentist doar ca in alta tara costa foarte mult.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru francesca89):

Amoxacilina nu este analgezic. Doctorul ti-a dat amoxacilina pentru a preveni o infectie. Amoxacilina este antibiotic. Daca doctorul asta ti-a dat pentru a preveni durerea inseamna ca doctori din Italia sunt niste idioti. straight face

| francesca89 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Probabil nu m-am exprimat eu bine,deci,stiu ce e amoxacilina,stiu ca e antibiotic si nu analgezic. Uneori,la ultima masea,mi se umfla un pic gingia,si ma doare maseaua daca o ating,degeaba iau analgezic, fiindca imi trece doar pe moment, dar daca iau amoxacilina mi se dezumfla in 2-3 zile si nu mai am treaba.
Si nu medic din Italia mi-a dat antibiotic,ci unul de acasa,oricum, cand ma duc la farmacie aici in Italia, ma intreaba de ce am nevoie de antibiotic si farmacista imi spune ca pot sa iau pentru asa ceva.

| francesca89 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

@Ucigasuldeprostie uite la ce e buna amoxacilina:

- bronsita acuta si acutizari ale bronsitei cronice
- pneumopatii acute (pneumonie bacteriana)
- infectii ORL - otita medie acuta, angina, sinuzita
- infectii ale aparatului urinar - pielonefrita, cistita, uretrita
- infectii gonococice endocervicale si uretrale necomplicate (eventual in asociere cu probenecid)
Se mai poate utiliza in:
- infectii abdominale
- profilaxia endocarditei bacteriene
- infectii cutanate si ale tesuturilor moi
- infectii stomatologice
- febra tifoida
- infectii digestive si biliare
- boala Lyme
- adjuvant in tratamentul gastritei si ulcerului gastric sau duodenal provocate de Helicobacter pylori in asociere cu metronidazol si subcitrat de bismut
- infectii cu Chlamydia spp. la gravide

Undeva e scris si "infectii stomatologice"

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru francesca89):

Off mai copile... pai infectia de masea e tot una cu durerea de masea? maseaua te poate durea si fara sa ai infectie. Sunt rare cazurile de infectie si de obicei infectiile nu prea dor...

| francesca89 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Doamneeeeeeeeeeeeeee de cate ori sa-ti spun ca nu iau amoxacilina pentru durere? Mi se umfla! intelegi? si daca iau doar analgezice nu fac nimic.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru francesca89):

Pai da ma fata dar ce nu intelegi tu ca fata a intrebat ce sa ia de durere nu de umflaturi laughing Asta e ideea.

| francesca89 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pai daca a ajuns in situatia in care deja trebuie scoasa, inseamna ca nu e doar o durere trecatoare.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru francesca89):

Pai doar ce iti explicasem mai sus ca durerile probin in majoritatea cazurilor de la un nerv atacat de carie. Fosta mea prietena este asistenta la un cabinet stomatologic... Nu vorbesc din burta.

| GiveMeYourPussy explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Apropo sunt baiat laughing

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru GiveMeYourPussy):

Eh sry laughing daca nu ai un nume mai specific tongue laughing

| GiveMeYourPussy explică (pentru Ucigasuldeprostie):

:pe.pana la urma urmei ce medicament imi recomandati? happy ca peste 2 luni ma duc in tara si o repar :pe dar imi trebuie cv medicament mai tare ca acum iau ketonal dar deja nu mai are efect...(am carie le masea dar e mica (decoamdata :d ) )

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru GiveMeYourPussy):

Pai pastram legatura si te duci la cabinetul unde e fosta mea e undeva langa gara de nosrd cabinetul si e o doctorita foarte buna. incearca si cu nurofen forte dar nu e bine sa iei mereu ca iti rupe stomacu in doua 2 luni e foarte mult.

| GiveMeYourPussy explică (pentru Ucigasuldeprostie):

winking multumesc pentru recomandare.sa vad cum pot sa fac si voi fugi pana in tara sa rezolv problema cat de repedewinking bye si multumesc inca o data. v-as da voturi dar nu pot ca sunt inca Junior la TPU :pe

| Gnomic a răspuns:

Eu stiam un remediu "traditional " - sa ti tuica (sau un acchool puternic ) in gura pana iti amorteste maseaua. La mine nu functioneaza big grin.

| LadyA a răspuns:

Incearca Profenid