| anonim_4396 a întrebat:

De 3 saptamani am inceput sa ma culc de la 20:00 si sa ma trezesc la 7:30 sau 8:00. Din zi in zi dunt si mai obosit si nu mai imi este foame. Am fost la dictor care mi-a prescris un tratament medicamentos de la care am vomitat de 4 ori in zile diferite. Am renuntat la acest tratament. Ce as putea sa fac?
Toata ziua beau apa, cate 4, 5l-5,5l de apa pe zi (11 stivle de 1/2l) si 2-3 ceaiuri de tei pe zi.
Noaptea, desi dorm 11 ore, ziua urmatoare sunt obosit si totusi am o viata activa si ca meserie.
Daca dorm mai putin (7 sau 8 ore pe noapte) a doua zi nu sunt bun de nimic.
Nu mai am pofta de mancare.
Ce sa fac?
Cu ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Poate e bine sa mergi la un doctor.

Da, poate fii diabet, pot fii niste viermi intestinali, mai poate fi si cazul in care sforai sau esti somnambul si nu te poti odihni. Poate fi un complex, etc.

Nubte juca cu viata ta. Mergi la doctor ca nu mori.

| CuriousStuff a răspuns:

Ceaiul de tei e diuretic, te face sa bei multa apa, band multa apa iti pierzi pofta de mancare, nu mananci si uite explicatia de unde lipsa de energie.
Renunta o vreme la ceaiul de tei, daca tot trebuie sa bei atata apa e foarte posibil sa ai diabet. Cu glicemia cum stai?

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

E de 80-86.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci renunta la ceai si incearca sa bei mai putina apa o vreme, vezi poate iti recapeti pofta de mancare si astfel mai capeti niste energie. Daca nu reusesti asa eu zic sa cauti alt medic sa te consulte, s-ar putea sa fie o problema de sanatate (grava sau mai putin grava).

| Arthiom a răspuns:

Bea mai putina apa, undeva pe la 2, 5-3l si consuma mai putin ceai de tei, pentru ca ceaiul de tei are un usor efect de somnifer. Din ce ai discutat si cu alti utilizatori, e posibil sa ai si altceva, fa un set de analize complete.

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

Ceaiul de tei il beau seara inainte de culcare, 2-3 cani, cam 1 l. Put 10 -12 flori intr-un litru si astept sa clocotesca. Sting focul il beau in jumatate de ora si ma culc, apoi la 3am ma trezesc merg la baie si ma intorc la somn si adorm repede. La 3am cand merg la baie nici nu pot sa ma ridic, asa ca imi pun de cu seara tucala sub pat.

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci imi pare rau sa o zic asa, dar nu prea e normal ceea ce vi se intampla. O vizita la medic si un set de analize ar fi cel mai indicat acum. Starea de oboseala aproape cronica pe care o manifestati nu poate insemna nimic bun.