| OxyAliA a întrebat:

De câteva zile am niște dureri aproximativ insuportabile de ovare și uter, și mai nou, în această seară am observat că îmi curge sânge de culoare roz. Menționez că mi-a întârziat menstruația luna aceasta (după ce 3 luni am avut-o regulată) și observ că nu dă semne să îmi vină aceasta. Este prima dată când mi se întâmplă asta. Am vârsta de 16 ani și sunt virgină. Nu am întreținut niciodată relații sexuale. Rog să fie răspunsuri decente și politicoase. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este posibil sa ai o dereglare hormonala care ti-a afectat si ciclul menstrual.
Asa pare, durerile de ovare care sunt cele care iti anunta debutul ciclului, cat si scurgerea infirma de sange cu secretie vaginala, de aceea iese roza.
Protejeaza-te cu tampoane, fiindca iti vine ciclul maine.
Ia un paracetamol sau ibuprofen si durerile vor trece.
sanatate multa!

| OxyAliA explică (pentru Violleta2022):

Se pare că aveți dreptate. Mi-a venit menstruația astăzi. A fost prima dată când scurgerea a fost de culoare roz, în loc de maro. Întotdeauna am avut-o de culoare maro și mi s-a părut foarte dubios. Nu am știut ce se întâmplă. Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru OxyAliA):

De fapt nu este nimic dubios, dar probabil ca nu-ti cunsoti inca foarte bine corpul si ciclul menstrual.
Nu-i nimic, uite aici cateva explicatii ajutatoare:
- secretia roz este sange proaspat eliminat, diluat de secretia vaginala.
- secretia maronie, este sange oxidat (un pic mai vechi) din vagin, care este eliminat de secretia vaginala.

| OxyAliA explică (pentru Violleta2022):

Vă mulțumesc mult!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai polip poate pe ovar sau chist, trebuie sa te consulte un ginecolog

| RxTx a răspuns:

E o defecțiune mergi la ecografie
Ginecologie
Papa nicolau
Biopsie
Analize
Verificari

| doctorandus a răspuns:

Sună Salvarea.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mergi la ginecolog daca ai dureri insuportabile. Contrar spuselor, durerile acestea nu sunt normale, pot ascunde diverse afectiuni, asa ca ar trebui sa consulti un medic. Nu mai astepta!

| Brizbriz a răspuns:

Decent si "politicos" RAU

INFIGE-TE IN GULERUL MAMEI SI MERGETI LA DOCTOR

stai sa recapitulam:
ai dureri
ai sangerari
dar "NU" e evident ca TREBUIE SA MERGI LA DOCTOR... DE CE?!?!?

| Sophieka a răspuns:

Trebuie sa mergi neaparat la un medic bun ginecolog...Imi pare rau!

| OxyAliA explică:

Vă mulțumesc din suflet pentru răspunsuri! Aștept să văd dacă îmi vine astăzi menstruația. Dacă nu, și din contră, simptomele se agravează, voi merge la medicul ginecolog. Fiecare răspuns în parte contează pentru mine și îl iau ca pe un sfat înțelept. Sunt o minoră care nu știe chiar foarte multe lucruri despre aceste simptome, tocmai de asta am și apelat la ajutorul dumneavoastră. Este prima dată când pățesc un asemenea lucru.