| Chriss_9624 a întrebat:

De cateva zile. aveam o durere in zona toracica si in spate..nu stiu de la ce este..si de acum 1 ora sa zic, ma inteapa plamanul drept cand respir. Stiti cumva de la ce este? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| papusica987 a răspuns:

Buna,sigur ai tras curent.
Mi s-a intamplat si mie...

| alina1990 a răspuns:

Chestia asta cu durerea de plaman nu e adevarata pe de-a intregul, pentru ca plamanul nu doare una-doua si partea proasta este ca o serie intreaga de boli ale plamanului sunt parsive tocmai fiindca nu dor. Tuberculoza nu doare, iar cancerul de plaman da dureri doar intr-o faza avansata. Daca ceva este de luat in seama, acesta este capitolul durerilor de torace. Durerile din spatele sternului sunt un semnal de alarma, dar multi le banalizeaza dand vina pe esofag. In realitate, durerile in spatele sternului sunt dureri cardiace, nu neaparat foarte mari. Durerile in ischemii cardiace sunt provocate de faptul ca soseste mai putin sange la tesuturi, deci si mai putin oxigen, asa ca apare durerea numita angina, localizata in spatele sternului. Aceste dureri apar de regula la efort, dar exista si o durere acuta, apriga, mai ales in cazul infarctului, cand se astupa un vas, si aceasta durere este indelungata.
mai poate fi vorba si de pleurezie iar aceasta reprezinta edemul (inflamarea) stratului de tesut subtire (pleura) care acopera plamani si imbraca cutia toracica.
Foita exterioara a pleurei imbraca cutia toracica, iar foita interna acopera plamanii. Spatiul ingust care se gaseste intre cele doua foite ale pleurei contine o cantitate mica de lichid care are rol in lubrifiere, permitand ca cele doua foite sa alunece una pe cealalta in timpul respiratiei.
Cand pleura se inflameaza, cele doua foite se freaca una de cealalta, producand durere in piept. Aceasta este numita durere pleurala. Asa ca te sfatuiesc sa te duci cat mai repede la un medic cardiolog sa te consulte. Poate fi vb despre ceva destul de gra.Multa bafta!

| RusAdrianCatalin a răspuns:

Cauzele pot fii foarte multe, iti sfatuiesc sa mergi la un spital ca sa eviti orice fel de probleme.

| Popescu_Alex_1993 a răspuns:

Dureri intense la plamanul drept am avut si eu, iar cand am fost la control durerea era provocata de fapt de problema la un inel din coloana aflat in zona toracica. Aveam inceput de hernie de disc. Si culme faptului a fost ca dupa ce am facut consultatiile durerea de la plamani a disparut si am inceput sa resimt dureri in zona toracica. Ti-as recomanda sa faci o consultatie medicala.winking