| RAY a întrebat:

De cateva zile cand vreau sa respir am o respiratie grea si dureri in spate(plamani), tusa seaca, de doua zile n-am putut dormi deloc, cine stie ce as putea sa am?
am incercat miere cu usturoi dar nu vad rezultate, ceva sfaturi as dori

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Cam 3-4 zile durere de spate, după o grămadă de pastile, antibiotice, antiinflamatoare, iar tusea vreo 14 zile am stat cu ea.

24 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca nu ai viroza respiratorie, posibil sa ai pneumonie!
Tratamentul medicamentos nu-si face efectul imediat ce incepi sa-l iei.
O pneumonie se vindeca uneori si intr-o luna, iar o viroza in 2 sapatamani.
Trebuie sa ai un regim de viata sanatos,sa consumi legume si fructe, sa nu iesi afara din casa, sa urmezi tratamentul prescris de medic, sa te hidratezi foarte bine. Daca vindecarea nu se va face cum trebuie vei ramane cu sechele, cu sensibilitati pe care le vei simti mult timp de aici inainte.
Nu ai specificat daca ai febra, pentru ca conteaza foarte mult!

| RAY explică (pentru Elianna):

Doar trasnpiratie atat

| Elianna a răspuns (pentru RAY):

Daca nu ai febra inseamna ca este posibil sa nu ai pneumonie, ci o simpla raceala, cu nevralgie intercostala. De aceea te doare spatele cand respiri.
Totusi, medicul la care ai fost ti-a pus un diagnostic si ti-a dat un tratament.
Care e?
Nu ne pune pe noi sa ghicim ceea ce tu stii deja!

| RAY explică (pentru Elianna):

I-am spus ce am si mi-a dat reteta si atat, a spus sa revin la ea, bine drumul a fost groaznic pana la doctor era dimineata

| Elianna a răspuns (pentru RAY):

Tu-ti cam bati joc de noi. Tu nu ai avut curiozitatea sa intrebi de ce boala suferi, sau sa citesti pe reteta diagnosticul?
Ce tratament ti-a dat?
Daca nu raspunzi la ce te intreb, iti mut postarea la T/A!

| RAY explică (pentru Elianna):

Eu vb serios de ce sami bat joc?
naturiste de alea romanesti, cum era rece abia puteam respira

| Elianna a răspuns (pentru RAY):

Un medic alopat (ALOPATÍE s. f. Tratament medical constând în administrarea unor medicamente în doze care, la omul sănătos, ar declanșa efecte contrare simptomelor caracteristice bolii care trebuie tratată) ti-a dat reteta de medicamente naturiste? Adica din cele care se iau FARA retea?
Hai...ma lasi!
Cine sa te creada?
Nu ai nimic, esti bolnav de plictiseala.
Iti bati joc de noi ca sa te distrezi!

| mona a răspuns:

Ar trebui sa mergi urgent la medic sa te consulte, probabil te paste o pneumonie

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Simptomele descrise de tine pot reprezenta un început de pneumonie ( răceală la plămâni ).

Neapărat şi URGENT să mergi la un control la medicul de familie pentru diagnostic şi tratament ( eventual, pentru investigaţii suplimentare )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Azµre a răspuns:

Posibil să te fi prins curentul să ai și un junghi inttercostal asociat cu o răceală la plămâni. Ai face bine să vezi un medic.
Pentru tuse recomand ketotifen pastile.

| RAY explică (pentru Azµre):

Ma doare doar cand respir, pentru ca respir greu

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Vezi un medic să nu fie ceva mai grav, și dacă fumezi numai fuma.

| RAY explică (pentru Azµre):

Nu fumez, am fost la doctor si mi-a dat tratament, tu ai avut parte de asa ceva?

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Odată am fost prins de curent la spate și am răcit și la plâman, tot așa tuse seacă dureri la tuse, altceva în afară de sirop de patlagină sau brohexim parcă nu ști ce să recomand.

| RAY explică (pentru Azµre):

In cate zile ai scapat?

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Cam 3-4 zile durere de spate, după o grămadă de pastile, antibiotice, antiinflamatoare, iar tusea vreo 14 zile am stat cu ea.

| dorelmarc a răspuns:

Tu ai spus ca crezi stiinta
deci trebuie sa te ajute acum.
o zi buna

| RAY explică (pentru dorelmarc):

Mesaj tipic crestin lipsit de empatie ce sa spun

| dorelmarc a răspuns (pentru RAY):

De ce empatie?

| Myyy3 a răspuns:

Ai pneumeonie.mergi la medic urgent!

| RAY explică (pentru Myyy3):

Am fost mi-a dat tratament

| NのON a răspuns (pentru RAY):

Acum am vazut.

| RAY explică (pentru NのON):

Faci misto, ce ai vazut?

| NのON a răspuns (pentru RAY):

Sfatul meu de a merge la control a venit dupa ce ai specificat ca ai fost, deci am tinut sa-ti spun ca nu vazusem.
Nimic mai mult.

| NのON a răspuns:

Iti spun ce ti-ar zice oricine
Du-te la medic, nimeni nu iti poate prescrie exact ce ai pe TPU, trebuie sa fi consultat.
Sigur ai ceva la plamani, pneumonie sau mai rau... TBC.