| Arrrrrrrrrrrrrrrrraaa a întrebat:

De ce am o gaura in piept?
Am citit pe unele site-uri ca am sternul infundat!
Sunt curios daca mai este cineva ca si mine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ce ai tu se numeste Rahitism! Depinde de cat te avansata este deformarea sternului.Nu stiu ce varsta ai, dar parinti tai ce au facut de nu au mers cu tine la medic pana acum.

| Hassel a răspuns:

Aşa cum ai menţionat şi tu, ai sternul înfundat. Nu-i mare pagubă. Dacă nu ai o formă gravă, singurul dezavantaj e cel estetic.
Sternul e înfundat din cauza rahitismului. Dacă ai sub 16-17 ani, poţi să ameliorezi chestia asta stând cu spatele cât mai drept şi făcând înot. După 17 ani, nu prea mai ai ce să-i faci,. Eventual nişte sală (cum fac şi eu), ca să compensezi efectul inestetic cu pectoralii. Stai calm, multă lume are. Baftă!

| Adrianetc a răspuns:

Eu am sternul putin iesit in afara, deci cam opusul tau, daca nu ai facut pana acuma inot si ai peste 15 ani 16 nu prea mai ai sanse sa se repare, cum a zis si Hassel, singurul lucru e sa faci sala de forta ca sa ascunzi cat mai mult defectul inestetic.

| ghitaurata a răspuns:

Hei si eu am asa ceva si sunt si disperat pentru ca nu imi place, de se spune sunt niste exericti care se pot face eu caut sa vad ce fel de exerciti am 12 ani si pana acum am facut doar Lupte Libere, pentru ca am crezut ca daca voi face piept poate se acopera dar imi era frica ca raman mic...