| anonim_4396 a întrebat:

De ce durerile puternice (migrene, uneori durerile menstruale) provoacă concomitent și o stare de greață?
Se întâmpla să am acea stare de greață atunci când mă durea tare capul (s-a întâmplat foarte rar, din fericire) dar azi mi-a venit menstruația și a debutat cu o durere severă care a durat aproape o oră. În timpul durerii am avut și o stare de greață și aproape mi-a venit și să vomit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In sindromul premenstrual apar și tulburări digestive câteodată. Nasol ar fi fost din alte probleme (dischinezie biliară, indigestie, etc.)

| Mopmop a răspuns:

Posibil sistemul nervos central nu se pune in acord cu sistemul nervos vegetativ.

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Poți să explici mai îndelete, te rog?

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca imi aduc bine aminte din scoala avem 2 sisteme nervoase. Acum, cel vegetativ cred ca se ocupa printre altele de digestie si prin extensie de reglarea hormonala. Ex cred este ca el transmite pancreasului sa secrete insulina. Ai prins ideea cred. Posibil daca se face un dezechilibru hormonal (in cazul dat la menstruatie) apar dezechilibre si in chimia creierului. ( de asta cred ca unele femei la perioada devin ori irascibile ori deosebit de sentimentale). Nu stiu in ce masura sta in picioare explicatia mea insa e bazata si pe observatii propriihappy Oricum e o dezbatere mare privitor la migrene, concluzia ar fi ca nimeni nu stie cum si de ce apar. Doar speculatii.