| anonim_4396 a întrebat:

De ce, in momentul in care imi ctesc unghiile, incep sa se rupa si nu rezista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Lipsa de calciu magneziu si zinc... cauta la farmacie un complex de vitamine pe baza de ca, mg si zn... fa o cura de o luna fa pauza o luna si tot asa in jur de 3 ori... tot la farmacie vei gasi Revalid care este ff bun atat pentru unghii cat si pentru par... este destul de scump dar isi merita toti banii... eu l-am incercat si a avut succes 100%... multa sanatate

| EUSIATIT a răspuns:

LIpsa de calciu. Dar depinde care unghii pentru, daca se exfoliaza cele de la picioare s-ar putea sa ai o ciuperca care se face de la transpiratie si atunci trebuie sa mergi la dermatolog.

| Daisy. a răspuns:

Bea lapte...pe mine m-a ajutat...asa am patit si eu...si am baut lapte si acum sunt rezistente...happy

| bibydraguta a răspuns:

Pai probabil nu ai calciu asa patesc si eu. ea calciu sau poti folosi si intaritor de unghii dar cel mai important este calciul.papa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
"ctes"?
Unge unghiile cu ulei de ricin pentru a preveni ruperea, exfoliera lor.
Sanatate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ai lipsa de calciu, si eu patesc cam la fel, mi se exfoliaza si nu-mi cresc, se rup sad. Dar la dau cu o crema cu migdale si cu lac intaritor pentru unghii si nu se mai rup chiar asa.Am vrut sa-mi pun din alea cu gel, dar multe persoane mi-au zis ca asta afecteaza unghia naturala chiar pe termen lung, ale mele si-asa fiind afectate, am renuntat la idee, cel putin momentan. Zicea cineva pe site ca daca le tratezi cu ulei de floarea soarelui caldut, in cateva zile ai rezultate.Si uleiul de masline e bun, sa-ti cufunzi unghiile in el cateva minutzele, de cateva ori pe saptamana.Ai grija de ele, pileste-le regulat pe la colturi si un pic pe deasupra si.ca sa ai mai mult calciu in organism, bea lapte si mananca oua(bine, nu prea multe, maxim doua pe zi). Asta mi-a zis mie doctorul pentru lipsa de calciu. Mi-a facut si ceva injectii o vreme worried. Dar au dat rezultate, nu-i exclus sa consulti si parerea unui doctor. Mie mi-a mai spus ca si alimentatia corespunzatoare e benefica. Sper sa reusesti sa ti le tratezi big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult de tot... iar acolo a strecurat o greseala: in loc de "ctesc" era "cresc"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unge-le seara cu ulei cald de floarea soarelui si va fi ok.Garantat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hi... Pai de la lipsa de calciu era principalul motiv...

Papa::: lapte mult, branzeturi, si daca chiar ai probleme mai mari cu calciu fa-ti dimineata coaja de ou (lasat la uscat ) pisat bine bine bine sa nu tezgarie, amestecat cu miere de albine... e si bun si afce foarte bine...

Altceva ce poti face e sa iti iei un lac de ungii transparent si sa fie lacuite mereu, dai doua straturi, vezi lacul sa fie mai de calitate (sa dai pe el vreo suta doua de mii nu doua zeci de mii). s nu iti rupi unghiile cu dintii, sa nu te dai cu oja si sa uiti sa o stergi si sa inceapa sa se ia singura pentru caa tunci se slabeste structura. bafta.

| capricc a răspuns:

Citeste asta cap coada http://fucsia.ro/10-trucuri-pentru-unghii-naturale-lungi-pana-la-paste/ daca nu gasesti o solutie cosmetica atunci poate fi o carenta din alimentatie...