| AdioTPU a întrebat:

De ce și cele mai calme, raționale și echilibrate persoane au caderi nervoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

O cădere nervoasa se manifesta extrem de rar. Se întâmplă daca o persoana este copleșită, epuizata din punct de vedere psihologic și fizic, dacă este supusa la o situație foarte stresanta pe termen lung, și ajunge sa cedeze.

14 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pentru ca sunt oameni, nu roboti!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Caderile nervoase apar doar la cei cu probleme mentale/psihice, ca restul oamenilor normali si sanatosi la cap, NU au nici o cadere nervoasa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă este normal să cazi, și apoi să te ridici din nou.

| Mosotti a răspuns:

Pai fiecare are o limita, cand se sare aia cedeaza, orice chestie fortatata bubuie oricat de buna e.
Daca fortezi peste limita maxima permisa.

| dullcat a răspuns:

Pentru ca si ele sunt oameni, nu roboti.E normal sa fluctueze spectrul emotiilor, altfel ar fi inchise la nebuni. laughing

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca suntem oameni și avem limita noastră.

Chiar eu azi am fost intr-o situatie aiurea rău și mi-am pastrat cumpătul și calmul.Chiar mi s-a spus ca par o persoana foarte răbdătoare, dar asta nu ma împiedicat sa ma enervezi totuși pana la urma când ziua mi-a continuat total anapoda și pe mai departe.

| Frank51 a răspuns:

Genul ăsta de persoane rar au căderi nervoase. Depinde și de context.

| Hammurabi a răspuns:

Nu am avut și nu cred că o să am vreodată așa ceva.
Pentru că viața mea e foarte așezată și am grijă permanent să elimin orice sursă de stres. Nu pentru că sunt robot. laughing

| ReddY25 a răspuns:

Nu sunt roboti, e perfect normal sa apara si caderi

| StrongHeart a răspuns:

Pentru ca viata e plina de rascruci de drumuri, probleme si drame.
Asta, daca traiesti cu adevarat viata. E imposibil sa iti fie constant bine, intotdeauna apar probleme.
Totul tine de cum reactionezi la ce ti se intampla in viata.
Este bine sa fi mereu calculat si prudent, sa fi constient de actiunile tale si ce consecinte pot aduce si e bine sa fi increzator in ce iti rezerva viitorul.
Doar asa poti sa depasesti orice situatie.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Prin cadere nervoasa te referi la criza de isterie?
Oamenii care sunt expusi stresului constant au sanse mari de a ajunge la burn out. Oricat de rational si calm ar fi, daca nu stie sa gestioneze emotiile si le suprima, ori nu foloseste tehnici de relaxare si detensionare, caderea nervoasa e modul in care mintea, corpul iti spun 'ajunge! Trebuie sa ai mai multa grija de tine si de ce ceea ce simti!'. Ca un buton rosu. Il apesi si suna alarma.

| teclado a răspuns:

Sunt multi factori care concureaza spre asi aduce aportul la caderile nervoase in loc asa se uineasca toti sa opreasca raul din acesta lume.
Bombardati zilnic cu stiri de genul dolarul a cazut
inteligenta artificiala ti-a luat locul de munca nu mai e nevoie de tine acum calculatorul va face ceea ce faceai tu
tara a fost vanduta
nu mai angajam de cat africani pentru ca e combinatie primim sponsorizari pentru ei si alte beneficii scutire de taxe impozite si ii putem caza la noi sa le luam banii din salariu inapoi obligatoriu ca daca vor sa lucreze al fabrica noastra asa ca trebuie sa stea in garsoniera noastra cate 20 de persoane asa ca le luam banii fara ate inapoi banii pe care ii dam ca si salriu cu acte noi ii recuperam imediat fara acte de la ei prin faptul ca ei stau in cazarea noastra.
apoi mediul asata cu paduri taiate cu aer poluat cu salarii reale de maxim 600 euro / luna
asa e in Romania
micniuna mint multi ca exista salarii mari
ci 90% din oamenii normali mediocri care chiar muncesc munca
primesc un 600 euro
Preturile la manare
uite eu dau la intretinere 100 euro / luna, eu dau la curent 150 euro / luna si cand ma uit pe factura de curent 60 % din bani nu represzinta curentul electric ci reprezinta hotia japca taxe impozite nebunii birocratie
ai un desen pe factura si iti explica clar ca 40% reprezinta curent
iar restul jmecherie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru teclado):

Ce e prostia asta cu 600 EUR pe luna? Daca tu esti intr-o bula cu saraci, asta nu inseamna ca toti sunt asa! Nu, nu ma refer la bugetarii aia jegosi de lux. Sint inclusiv chelneri si soferi de taxi care fac mai mult. Plus ca daca VREI, poti sa faci bani ok. De exemplu am un prieten, reprezentant zonal la o firma mare de telefonie de afara, care in weekend mai face Uber. Ca se plictiseste acasa daca nu e nevasta prezenta si mai ales iese un ban in plus. P.S. Daca dai 100 EUR la intretinere si 150 la curent, ceva e FOARTE in neregula cu obiceiurile tale de consum/echipamentele pe care le uitilizezi, nu cu preturile. Ca eu dau mai putin de jumatate cit dai tu, asta la un apartament cu 2 camere si 3 persoane...

| MironMihaela a răspuns:

Pentru ca esti om, nu robot.