| Anonimusdesteptu a întrebat:

De ce sunt obosita tot timpul?
Dorm tot timpul și tot mi-e somn

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fa-ti niste analize, e posibil sa-ti lipseasca vitamine esentiale din corp.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde, esti la scoală? Sau la serviciu? Ce varsta ai? Seara la ce ore te culci, ca daca esti tot timpul obosită asta inseamna ca nu te odihnesti suficient, nu dormi 8 ore. Lasă calculatorul, televizorul si culcă te mai devreme si o sa vezi ca dimineata esti super odihnit/ă, esti fată?

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ajungi sa ai boala somnului, este deja o problema!
Probabil ficatul tau este bolnav si cere aceasta odihna continua.
Fa-ti niste analize medicale si se va descoperii boala din spatele acestui simptom, al oboselii cronice, pentru ca intotdeauna exista ceva.

| Donsavas a răspuns:

Sunt mari sanse sa ai anemie(o deficienta de fier) in conditiile in care esti la menstruatie lunar si nu te alimentezi corespunzator.
Poti avea tulburari hormonale si in perioada de crestere sa te afecteze asa serios. La varsta ta, poti abuza de cafea sau ciocolata si stimulantele ca si cafeina sau zaharul sa te epuizeze. Ai un program neregulat, fiind inca minora si avand un comportament iresponsabil fata de tine. A te maturiza inseamna a avea mai multa grija de propriul trup, de libertatea si starea ta psihica. Este foarte important sa iei in considerare ca esti responsabila pentru propria viata de acum incolo!

| Jouliete a răspuns:

1. Depinde ce eforturi faci(ex: daca faci mult sport sau curatenie e normal sa fii obosita)
2. Depinde ora la care te trezesti.(cel mai potrivit este sa dormi 8 ore si sa te culci la 23 fix si sa te trezesti la 7)
3. Conteaza sa nu ai lipsa in corp de anumite vitamine.
4. Poate fii de la stres.
5.Sau vederea daca ai miopie sau hipermetropie si nu porti ochelari.

| Aihao19 a răspuns:

Poate sa fie oboseala cronica sau o depresie.Ia niste multivitamine bune si daca persista oboseala mergi la medic.Sanatate!

| Olga12 a răspuns:

1. Te-ar putea extenua școala/colegiul
2. Insuficiență de vitamine
3. Insuficiență de somn
4. Cauze psihice ( te extenuezi de la multe emoții )
5. Efortul fizic
6. Hormonii
Dacă ai vârstă de 16 ani ar fi bine să dormi 10-11 ore pe zi ca să te poți sătura de somn.

| Cristina_Ionela_1993 a răspuns:

Din cate stiu eu, daca dormi foarte mult este mai mult ca probabil sa fii obosita tot timpul. Sau poate din cauza alimentatiei si efortului depus nu ai reusit sa te odihnesti indeajuns. Sfatul meu este sa nu dormi mai mult de 8-9 ore si sa nu stai foarte mult in fata televizorului, pc-ului sau telefonului si sa iesi pe afara sa iei aer si sa ai o alimentatie destul de buna. Si nu cred ca ar fi rau sa faci cateva exercitii fizice dimineata.