| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

De ce sunt romanii atat de obsedati de greutatea altora? Mai ales a femeilor. Am o prietena cu greutatea ideala pentru inaltimea ei si m-am saturat eu de cate ori i s-a zis de fata cu mine ca "ar trebui sa mai manance", ea mancand ca un om normal si aratand foarte bine. Pe de alta parte cu o alta prietena mai grasuta (nici macar 10k in plus) am intrat odata intr-un magazin si am fost intampinati de o doamna care ne-a zis ca "n-au marimi asa mari"... ea fiind departe de a fi mare straight face e solida, dar nu grasa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca, vorba unui mare poet in viata pe numele lui de cod CRBL( aka sageata a 'generalului' de la serei) zice asa " romanul n-are noroc, da se pricepe la tot" cu alte cuvinte multi inculti nu au noroc ca nu stiu nimic despre nimic, nu au noroc ca nu si-l fac cu mana lor, insa isi dau cu parerea!
uite despre greutatea corporala isi dau cu parerea, isi dau cu parerea despre teme filosofice si politice cand stau la rand la supermarket, isi dau cu parerea despre ce face cutare sau cutare fara sa stie nimic concret despre el

isi dau cu parerea ca vecini daca ti-ai cumparat vreo masina sau un apartament, te urasc in unele cazuri fara motiv si iubesc si pupa in fund iarasi nefondat pe alti maimutoi care s-au ridicat culmea prin lucruri neortodoxe
si te intrebi la un moment dat, ma ce naiba este in neregula cu lumea asta? multi au o logica inversa si un rationament infect, raportat la ce preferinte au in general, ce afinitati si mai ales fata de ceea ce zic in lume!

| johnnny123 a răspuns:

Înlocuiește "românii" cu "unii oameni", pentru că nu are nicio legătură cu naționalitatea. Oriunde în lume vei da peste oameni din ăștia.

| DarknLight a răspuns:

Legat de greutate și orice alt defect fizic, nu e ceva "românesc" ci ceva pământesc.
Deci nu e nimic legat de rasă, e deja legat de societate și ideal. IDEALUL SOCIETĂȚII CONTEMPORANE. Doar că, ar trebui să ne întrebăm dacă toți am trăi după idealul vieții/societății, ce rost mai au ăilalți câteva milioane care, sincer, nici nu vor, nici nu le pasă sau nu pot financiar să ajungă la idealul mapamondesc/al societății contemporane.
Prin urmare, ce fac restul, diferiții, individualii și care ori că nu vor, ori că nu au resursele necesare, ori că nu pot, nu ajung la acel ideal? Noi ce facem, iar societatea oare ce vrea să ne facă?! Pentru că după cum bine vezi, deși pare totul doar o conspirație, conspirația se cam adeverește azi. Adică observăm că se pun standarde tot mai mari, pe care doar unii le pot atinge, iar aici intervine teoria lui Darwin cu evoluția ori chiar "secta" asta de perfecționiști, idealiști s-au inspirat doar din teoria lui Darwin, ca tocmai să vadă cine e specia superioară și cine moare?!
V-ați întrebat?!
Adică hai să fim serioși și ok, fiecare e răspunzător în final de păcatele și viciile lui, dar după cum observăm bine, parcă tot mai mulți cad într-un viciu și într-o nebunie, chiar și oameni care ai fi spus că nu ar avea aparent motive să o facă (să se drogheze, să bea, să mănânce în exces, chiar să nu mănânce deloc tocmai pentru a atinge tiparul, de care-ți vorbeam și chiar să folosească pornografia în scopuri cât mai perverse, azi mă înfior ce-mi aud urechile despre un nou caz și nou caz, de care și mai care, de obsedați se*ual și deși părea că prostituția e aplicată de femei și condusă de bărbați, astăzi ce să vezi, deci din asta ai fi dedus că bărbații sunt ăia mai perverși, dar azi, până și femeile au ajuns cât mai obsedate se*ual și chiar aud de cazuri care mă oripilează, mai ales, eu femeie fiind și având credința că doar bărbații sunt mai pervi, ei bine, dacă deschizi YTB-ul, să auzi n cazuri cu femeie care mai de care mai depravate și prin depravare, nu mă refer până la urmă la o femeie care are un copil acasă de întreținut și din cauza a sărăciei țării ei sau locului unde trăiește, poate nu are cum să obțină alt job decât prostituția, oricum asta a ajuns de mult deja o afacere relativ ok și chiar la rang de meserie ca oricare alta, ci prin depravare mă refer la cazuri de nici nu vreau să le deschid subiectul aici, că oricum nu despre asta era subiectul).

Pe scurt (sorry că m-am extins și am divagat) eu văd lucrurile așa :

1.societatea a impus un standard huge de atins ( și nu mă refer doar la mărimea sânilor, fun--le-ului și al taliei, ori al bicepșilor^oare ăsta e termenul corect pentru mușchii masculini?!
IDK, ci la mărimea oricărui lucru ce azi poate fi etichetat ca ideal în viața împlinită: banii, tată, în cont, căsoaie cu piscină, mașină cu tot arsenalul, cât mai multe studii/facultăți să aibă omul, că de, până la urmă valoarea unui om stă doar în toceala unor teorii de acum mii de ani și în notele de 10, evident că e și mai ideal dacă ceea ce ai studiat cu brio prin liceu și facultă, se pune în practică și nu mai ajungi văcar la coada vacii, dar ajungi tu, mare afacerist, stai să mă gândesc, numit inginer agronom mai nou happy, ai să râzi, dar azi cam sincer, valoarea umană stă doar în afaceri și cum faci cât mai multe afaceri pe bandă rulantă, doar așa ești văzut și ai valoare în societatea actuală, evident că după ce ai atins toate astea, vine și fix ce ai întrebat tu, carcasa noastră, care trebuie să arate impecabil și nu mai e doar un criteriu să zicem pentru un job în care chiar conta aspectul fizic sau hai să zicem o iubire, ca să te poți îndrăgosti, să fie omul atras se*ual, ci mai nou aproape orice job, deodată, proștii au mai multă înaintate dacă tocmai respectă acel tipar de care spui tu în întrebare, decât până la urmă cu gândești, la ce aspiri, cine ești ca om, evident că dacă deja chiar vrei să fii Alfa ori omul superior cu adevărat, după ce ai bifat tot ce am spus mai sus, să nu uităm, deși ne cam conduc roboțeii, încet, încet, se presupune că ai atins totuși idealul suprem în viață, când ai demonstrat și că ești om, un fel de nea GigiBecali, care vuiește mass-media despre tine, omul Alfa, dar cu suflet domn'le, că dacă tu, ești doar un roboțel umanoid happy dar dacă faci și caritate/filantropie și te mai prezinți la acele dineuri cu familia ta cea mare, bogată și prosperă și dacă se poate și fidel/fidelă să-i fii familiei tale happy e perfect, ai atins idealul societății sau cum spune budistul NIRVANA happy

2. Sorry, dar nu pot fi succintă. happy
Îmi plac dezbaterile ample.Aici ar fi faza în care cei care au impus idealul ăsta au făcut-o tocmai pentru a ajunge la SPECIA PERFECTĂ, SUPERIOARĂ A LUI DARWIN.

| DarknLight a răspuns:

Revin, deoarece abia acum simt că-ți pot răspunde la întrebare. happy
Dar cum TPU nu mă mai prea lăsa să scriu în voie. A trebuit să mai prezint încă un răspuns. happy

După tot ce ți-am prezentat mai sus și am aberat acolo cu viciile și cu prostituția, poate o să râzi și o să zici că am divagat, însă totul se leagă. Sper ca din ce spun aici să nu reiasă că aș fi de acord cu regimul comunist, deși să știți că regimul comunism a avut niște idei totuși mai ok și mai umane decât "democratismul" de azi, care s-a ajuns la dezmăț, nerușinare, vicii peste vicii, că de, cine să ne mai restricționeze (totuși și pentru un mic bine pe viitor) și aici îți spun din perspectiva mea, care deși m-am născut în 95 și nu am nicio idee cum a fost pe viu comunismul, trăită și crescută în liberalism și cu viciul la beregată, am rămas dracului șocată, dar și dornică de un Ceaușescu2, care vai ce rău era că ne raționaliza, măi nene porțiile, că de azi nu mai avem dracului loc pe ușă, ori nici măcar nu mai suntem funcționali fizic, din cauza acestui mare liberalism și a tuturor viciilor, pentru că deși în primul răspuns le-am adăugat pe cele basic sau cele mai păcătoase vicii, să știți și voi că secolul 21, în acest mare ra*at de liberalism, orice poate deveni un viciu și va deveni, deoarece fix asta se caută, hai să fim serioși, noi chiar suntem liberi?! Liberi că ce?! Că ne înjurăm unul pe altul pe stradă și în dialoguri pentru că de trăim în "liberalism", pe bune voi credeți asta? Mari creduli mai sunteți, liberalismul e doar cât vor ei și anume nu ne mai controlează prin tiparul comunist ci prin idealuri (se leagă de tot ce am spus mai sus cu idealurile și viciile) prin mass-media, în care apropo dacă ați observat pentru cineva integru care promovează cum ar trebui să arate o țară decentă cu o conducere decentă, ei de fapt împachetează CanCanul în ceva frumos, dar în care de fapt arată toate scursurile societății din toate domeniile de activitate, doar ca să ne manipuleze și să ne determine să o comitem și noi în final. Dacă profa l-a bătut pe x, oare eu ce am să nu-l pot bate pe y, dacă directorul de bancă a violat angajata, de ce să nu vină și altul tot din bancă pentru a face o mică delapidare pe acolo, că de, doar unii altora își țin spatele și tot așa.

Pe mai scurt, mass-media, dragi TPUași și reclamele sunt noul ideal și cum spun mai toți azi, modelul YOU, totul e despre tine, dar trebuie să fie la superlativ, fără cusur sau și dacă-l ai, măcar să ai boașe și relațiile necesare ca să-l bagi sub preș, bulls*itul, evident că cine nu atinge idealul Alfamood și YOUstyle, e pierit eșecului, adică morții, cum?
Azi nu se mai aplică bomba atomică (deși tot ei susțin pe la TV că o aruncă), nici cu tancuri, nici cu otrăvuri ci pur și simplu prin crearea de panică, inferioritate, anxietate și depresie. Cum le obții, doar privind idealul într-o vitrină sau panou publicitar, până la urmă la orice, de la chiar un viciu, pe care-l vezi și ți-l dorești, dartu te lupți între a te lăsa definitiv de el și a-l obține, că doar e pus la reclamă în vitrină, ori la tipele și tipii care apar prin spoturile alea publicitare, pe care fiecare dintre noi le vedem, sincer, în ziua de azi, mergând, tu, un om normal la un job normal, așteptând juma de oră la semaforul din trafic și evident nervos, că tu te duci să mături podele sau să aduni voma de pe bănci, ca profesor, ori de pe bancheta din spate a mașinii de poliție, că au stat acolo, toate scursurile societății cu seară în urmă. Și mergând așa furios pe acel YOU despre acel guru faimos ori actor ori actriță faimoasă, ce pare că e în Nirvana, să vrei și tu să dai din coate ca să ajungi acolo, iar dacă nu, psihologic să vrei să mori, tu, singur, încet, încet. Nici nu mai pun ăștia mâna pe trăgaci, că te fac din imagini și vorbe să ori să te ridici și eventual chiar să le adunci un aport ceva, prin finanțele și reușitele tale (din orice domeniu ar fi vorba) iar dacă nu poți să te ridici la ideal, bag-bag, să vrei să ajungi în punctul critic.
Ba dacă aș merge mai departe cu teoria, ba chiar aș susține că liberalismul și cu viciile lui tot mai fructoase de azi, sunt doar niște experimente continuate și azi, chiar și după moartea tovarășului Hitler, ca tocmai să vadă cine e demn de trăit (specia aia superioară a lui Darwin) și cine nu, ciau-ciau. happy
Iar dacă nu merge nici așa, adică nu merge să te sin*cizi prin invidie și ură neputinței tale sau mai pe șleau spus, dacă nu te simți destul de inferior lui acel YOU suprem de pe panoul publicitar, ești din ăștia de mijloc sau cel puțin deocamdată, până se formează grupul stradal/familial, cam orice grup din ziua de azi elitist din care vrei, nu vrei, inevitabil faci parte să te "ucidă" el psihologic, ca în final tot la clasica "sin*cidere" să ajungi. happy
Sper că finalul răspunsului s-a pliat complet pe întrebarea ta. happy
Și că dpmdv ți-am răspuns, ceva mai conspiraționist, dar cu niște date car par ceva plauzibile, la întrebarea de ce românii/societatea contemporană urăsc minoritățile până la urmă sau diferențele (mai ales dacă diferențele nu se îndreaptă către idealul stabilit de ei, adică Nirvana, adică să pari și mai ideal decât ei și atunci chiar să-și dorească ei să te ucidă, cred că am omis și punctul ăsta, care face parte tot din jocurile psihologice din masele de azi, în care un nou Nikola Tesla, va fi ucis, dacă totuși e ideal, dar e mai ideal decât cunosc ei deja, adică un Musk, Trump și dracu să-i ia, care-or mai fi prin vârful aicebergului, însă oricum "psihologia asta paranoidă" se aplică și la ranguri mai mici, adică directorul unei întreprinderi ce se simte amenințat de un nou venit, că pare că se îndreaptă mai rapid spre Nirvana decât a făcut-o el în poate 5, 10, 20 de ani, să pună el mâna pe trăgaci și să-l împuște pe nou venit, ca nu cumva să, cine știe ce.
Deci cam așa și cu grașii, anorexicii, cu defecte fizice mai ales, intelectuale, mintale, cu drogații, cu antisocialii, cu toate categoriile care nu par dezirabile către ideal/rasa superioară, se arată clar la TV cu repulsie și sclifoi cât cuprinde, ca fix tiparul să se perpetueze și să se denigreze. Adică oropsitul, laba*iul să fie pus la zid de societate și societatea care pare aia mai dezirabilă către ideal, să se simtă puternică, superioară, ba parcă o dată ce înjuri de vreo 3 ori pe unul, care poate nici nu a făcut cine știe ce prostie mare, dacă a prins de 3 ori să ia loc de victimă și scuipătorul de agresor, cam oamenii își intră în roluri. Și victima pleacă capul, agresorul ridică pliscul. happy
Sper că ți-am făcut o prezentare ok a teoriei mele.
Și că ai înțeles punctele cheie din romanul meu. happy

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Are dreptate eu sunt prietena ei

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Si eu m-am sarutat ce intereseaza pe lume ce si cum

| StroeRaduHit a răspuns:

Așa suntem noi majoritatea românilor, ne băgăm în treaba altor oameni, chiar daca noi nu avem absolut nicio treabă cu ei...