| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme(cateva luni) imi tot apar mici cosulete/bubite pe scalp, mai exact in zona bretonului, exact deasupra fruntii...dor al naibii de tare, dar sunt foarte foarte mici si foarte greu de stors. Aveti idee ce si de unde pot fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Ori te duci la dermatolog ori ia o sticluta de apa mineraka de 0, 5l si stoarce o lamaie si cu un disc demachiant iti stergi fata. oricum inainte de asta spala-te bine pe fata,dar fara sapun, ca e parfumat si inchide porii si iti ies alte cosuri, iti recomand gelul demachiant d la yves rocher costa 21 lei, eu cu el ma spal si e foarte bun

| Babydoll_4700 a răspuns:

Un amic de-al meu a avut ca si tine aceste cosulete. S-a dus la dermatolog si de fapt era un fel de iritatie(poarta si o denumire, dar nu imi mai amintesc care) si i-a dat o solutie. I-a spus medicul ca ar fi legat de sistemul imunitar. Nu se transmit de la nimic, apar in urma a ceva (alimentatie de ex), asa ca nu te alarma. Dar mai bine consulti un medic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Originea e greu de spus dacă nu ştim nimic despre tine. Vârsta, cu ce te speli pe cap, dacă ai parul mare(adică bretonul).
Oricum, nu le stoarce. Spală-te pe faţă cu apă caldă şi săpun, apoi dă-te cu o pudra medicinală, de la farmacie, specială pentru coşuri. Seara, după ce te speli pe faţă, tamponează uşor fruntea cu infuzie de muşeţel la temperatura camerei şi lasă să se usuce de la sine. Succes!
Daca doreşti un ajutor în formarea ta, vizitează http://lecturirecenzate.ro/.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PS: Am 20 de ani, am parul scurt, sa zicem 2-3 cm, iar bretonul aproape 0...ma spal frecvent la cap(de 3-4 ori pe saptamana). Probabil ca apar si din cauza ca folosesc ceara de par.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersihappy