| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme simt dureri ce apar si trec sau se muta in mandibula si sub osul barbiei cred ca tot maxilaru inferior, ce ar putea fi la ce medic ar trebui sa vizitez? La stomatolog as trage prima concluzie dar nu stiu sigur.as putea merge si la urgente? Durerile nu sunt chiar insuportabile dar sunt enervante.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauzele acelor dureri pot fi aproape orice in zona.
Cel mai frecvent este o infectie sau inflamatie in zona amigdalelor-esofag-urechi sau nervul trigemen inferior.
Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie, sa-ti faca cate o trimitere pentru investigatii la cate un medic specialist ORL neurolog, urmat de maxilo-faciale (in aceasta ordine).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Multam, psi ceva probleme as avea in cavitatea bucala de asta presupun ca ar putea fi o infectie dar poate fi si de la altceva asa cum ai spus si tu.din pacate nu am medic de familie nici situatie financiara sa Merg la atatia doctori.

| relativsausigur a răspuns:

Suna ai degraba a fi un caz de maxilo - faciale.
Deci maxilo faciale sau stomatologie..sau ambele dupa caz!

| anonim_4396 explică (pentru relativsausigur):

Mersi fain happy

| BarbieGirl13 a răspuns:

Eu zic sa mergi la stomatolog prima oara si apoi te va trimite el altundeva daca nu poate sa rezolve el happy. Sau la medicul de familie.

| anonim_4396 explică (pentru BarbieGirl13):

Multumesc. nu am medic de familie dar o sa merg happy