| TrololoLM a întrebat:

De curand am fost la mare, si acolo am inotat, toate bune si frumoase, dar intr-o zi m-a luat o durere de ureche! crying si nu stiu ce sa fac...ma doare cand inclin capul pe partea stanga (urechea stanga ma doare) si cand dorm! dar si cand ating urechea! ce e de facut? pls help! dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NightShadows a răspuns:

Mergi la Doctor, si eu am patit asa, sigur ai Otita, o sa iti dea niste picaturi sau ceva si intr-o saptamana-doua o sa iti treacawinking

| TrololoLM explică (pentru NightShadows):

Staim de picaturi! Mi-am luat otocalm si parca a mai trecut! dar le simt mult timp in ureche dupa ce le pun! big grin

5 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar un vecin de-al meu a facut meningita din apa marii. Tot asa, il dureau urechile si capul. Mai bine mergi la medic. Poate sa fie si o banala otita. Sanatate!

| SmilePleaseXoXo a răspuns:

Si eu am avut la fel. E din cauza ca ai stat cam mult in apa si dupa aia nu te-ai sters bine in urechi. Trebuie sa te linistesti, nu te mai baga in apa si ia ceva fin gen o batista sau maieu si freaca in ureche chiar daca doare de iti vine sa mori. Nu hartie sau betisoare de urechi! La mine a fost mai grav. Dupa ce nu ma mai durut, nu ma mai puteam baga in apa decat dupa 3ani. Ai grija! Daca nu iti trece in max 2 saptamani cand stai la suprafata verifica un medic de familie. Sper ca am fost de folos!

| Black_Ics_1995 a răspuns:

Probabil ti-a intrat apa in ureche, am avut aceeasi problema anul acesta la mare, a trecut de la sine in 2zile. Daca simti ca nu rezisti ia un calmant pentru durere happy

| DoctorStieTot a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un medic.
Cel mai probabil ai otita, dar acestea sunt de mai multe tipuri:
Cele mai usoare trec de la sine
Cele mai grave pot duce la surzire fara un tratament medical adecvat.