| Jonathan a întrebat:

De la un timp (cateva saptamani) simt un lucru in gat, este si urat mirositor.Am limba incarcata si am descoperit ca acel lucru sunt niste bilute numite Cazeum care deranjeaza foarte mult.Am incercat sa ma spal mult mai mult pe dinti si pe limba si sa fac multa gargara cu ceai de musetel dar vad ca nu isi face efectul.
Ce as putea face?(macar ca sa scot acele bilute din gat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie care te va consulta si iti va indica un tratament. Sanatate!

| ellene a răspuns:

Du-te la medicul de familie si cere trimitere pentru un exudat faringian. Daca nu iti da trimitere, du-te la un cabinet si plateste, nu e mai mult de 20-25 lei. Eu am avut ceva asemanator prin februarie, doar ca nu aveam nimic pe limba. Aveam niste bilute albe pe amigdale. Dupa mai multe analize si controale pe la ORL s-a dovedit ca era din cauza deviatiei de sept. In cazul meu aveam bilele alea si gatul umflat + o respiratie ingrozitoare fiindca nu respiram bine pe nas. Am o saptamana de cand m-am operat si e din ce in ce mai bine. Nu amana, du-te la doctor. Nu ai de unde sa stii exact ce e.

| Delia a răspuns:

Prietena mea a avut aceeasi problema ca tine, doar ca la ea erau localizate doar pe amigdale.Medicul ei i-a spus ca singura solutie este sa le scoata.Asa a facut si de atunci nu mai are nici o problema.Acuma nu stiu daca se aplica si in cazul tau.Sanatate!

| Roby67 a răspuns:

Bonboane cu Eukalyptus te pot ajuta. Cam 2-3 pe zi, in afara de igiena zilnica.

| Dentist.ro a răspuns:

Da, mai mult ca sigur daca la aceasta varsta caninii nu au loc sa erupa corect vei avea nevoie de un aparat dentar.Consulta te rog un medic ortodont! Raspuns oferit de Dr Valerica Giusca-specialist stomatolog-cabinet Oralmed